RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polacy chcą palić marihuanę w imię nauki

Badacze z Polski chcą sprawdzić wpływ marihuany na ludzki organizm – 10 tys. uczestników ma regularnie palić konopie przez 10 lat. Choć narkotyki są w Polsce nielegalne, prawo dopuszcza ich użycie w celach naukowych.

– Chcemy zbadać wpływ marihuany na zdrowie, funkcje poznawcze, sprawność intelektualną i relacje społeczne – mówi „Rzeczpospolitej” Jędrzej Sadowski z koordynującego projekt instytutu BioInfoBank.

Instytut istnieje od kilkunastu lat, ale rozgłos zyskał dopiero po ogłoszeniu kontrowersyjnego pomysłu związanego z konopiami.

Internetowa rekrutacja

Właśnie ruszyła rekrutacja ochotników – chętni muszą poświęcić około godziny na wypełnienie internetowego testu, a następnie czekać na odpowiedź BioInfoBanku.

Projekt zakłada regularne badania uczestników na przestrzeni 10 lat. Ochotnicy będą musieli jednak za używki zapłacić sami. – Chcielibyśmy po prostu sami uprawiać konopie – tłumaczy gazecie Sadowski.

Organizatorzy czekają na pozwolenie

BioInfoBank złożył już wniosek o uprawę w celach naukowych. Postępowanie jednak wciąż się toczy, a zezwolenia dla instytutu nie zostały wydane – informuje „Rz”.

BioInfoBank starał się o dofinansowanie w ramach konkursu badawczego Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, jednak wniosek odrzucono. – Projekt był nieprzejrzysty, a jego cele niejasne – tłumaczył gazecie Michał Kidawa z KBPN.

Prawdziwe badania czy chęć obejścia prawa?

Jako dodatkowy powód wskazał fakt, że badania naukowe muszą odbywać się zgodnie z zasadami obiektywizmu, a w organizację eksperymentu zaangażowane jest Stowarzyszenie Wolne Konopie, które z kolei ściśle współpracuje z Twoim Ruchem.

Przeciwnicy pomysłu twierdzą, że prawdziwą intencją projektu nie są badania naukowe, a chęć zażywania narkotyku pod osłoną prawa.

To nie pierwszy tego typu pomysł

Długofalowy wpływ palenia marihuany na organizm człowieka publikował już m.in. tygodnik „Journal of the American Medical Association”, wydawany przez organizację amerykańskich lekarzy.

Naukowcy potwierdzili, że płuca osób regularnie palących konopie indyjskie (czyli takie, które paliły jednego jointa dziennie przez siedem lat) nie wykazują różnic w stosunku do płuc osób niepalących. Oprócz tego, badania wykazały, że osoby regularnie palące marihuanę, wypadały w testach zdrowotnych lepiej od palaczy tytoniu.

Badania amerykańskich lekarzy trwały 20 lat. Przebadano ponad 5 tys. osób między 18 a 30 rokiem życia.

Organizatorzy projektu chcą sami uprawiać konopie (fot. flickr/Brett Levin)
Organizatorzy projektu chcą sami uprawiać konopie (fot. flickr/Brett Levin)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej