Kolejne banki oszukiwały klientów? KE podejrzewa trzech gigantów o zmowę

(fot.www.flickr.com/Images_of_Money/CC)

Crédit Agricole, HSBC i JPMorgan brały udział w kartelu dotyczącym instrumentów pochodnych denominowanych w euro – podejrzewa Komisja Europejska. Jej zdaniem instytucje te mogły wpływać na wycenę tych instrumentów.

KE zastrzegła we wtorkowym komunikacie, że przedstawienie zarzutów nie przesądza o wyniku dochodzenia. Dochodzenie to jest kontynuacją śledztwa, w wyniku którego w grudniu 2013 roku Komisja ukarała osiem instytucji finansowych na łączną kwotę 1,7 mld euro za udział w nielegalnych kartelach na rynku instrumentów pochodnych.

– Zgodnie z naszymi wstępnymi ustaleniami Crédit Agricole, HSBC i JPMorgan mogły także uczestniczyć w tym kartelu – oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Poinformował, że KE kontynuuje śledztwo w sprawie karteli związanych z instrumentami pochodnymi denominowanymi w japońskich jenach, a także we frankach szwajcarskich.

W 2013 osiem instytucji finansowych zapłaciły karę 1,7 mld euro

Jak wyjaśnia Komisja, instrumenty pochodne oparte o stopę procentową (interest rate derivatives) takie jak, swapy, kontrakty terminowe i opcje to produkty finansowe wykorzystywane przez banki lub firmy do zarządzania ryzykiem zmiany stóp procentowych.

Produkty te są sprzedawane na całym świecie i odgrywają ważną rolę w świecie instytucji finansowych. Ich wartość jest pochodną poziomu referencyjnej stopy procentowej takiej jak EURIBOR (stopa procentowa pożyczek oferowanych na międzybankowym rynku pieniężnym w strefie euro).

W grudniu 2013 roku Komisja ukarała osiem instytucji finansowych na łączną kwotę 1,7 mld euro za udział w nielegalnych kartelach na rynku instrumentów pochodnych. Chodziło o zmowy dotyczące wskaźników EURIBOR i LIBOR.

Ukarano już banki: Barclays, Societé Generale i RBS, UBS, Deutsche Bank, JPMorgan, Citigroup

Cztery banki uczestniczyły w kartelu dotyczącym instrumentów pochodnych (interest rate derivatives) denominowanych w euro. Były to: Barclays, Deutsche Bank, Societé Generale i RBS. Pięć banków (RBS, UBS, Deutsche Bank, JPMorgan, Citigroup) i jeden broker (RP Martin) uczestniczyli z kolei w dwustronnych kartelach związanych z instrumentami pochodnymi denominowanymi w japońskich jenach. W przypadku instrumentów pochodnych opartych na jenach banki manipulowały wskaźnikami JPY LIBOR i TIBOR.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka kara za zmowę banków

źródło:

Zobacz więcej