Lewiatan nagradza: Balcerowicz, Belka, Owsiak, Zaboklicki wyróżnieni

Laureaci nagród Lewiatana (fot.PAP/Paweł Supernak)

Leszka Balcerowicza, Marka Belkę, Jerzego Owsiaka i Tomasza Zaboklickiego uhonorowała w tym roku Konfederacja Lewiatan. Nagrody, w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego, wręczono wieczorem w Warszawie na uroczystej gali.

Prezydent Komorowski przypomniał, że gala przypadła w 25. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności, także tej gospodarczej. Zapewniał, że „wszyscy mamy gigantyczną satysfakcję” – wynikającą z faktu, iż 71 proc. Polaków ocenia pozytywnie zmianę ustroju. – Przed Polską stoją nadal wielkie wyzwania, w tym gospodarcze. Konkurencja na świecie rośnie, dlatego trzeba ponownie uruchomić potencjał woli do głębokich zmian – podkreślał.

Wizjoner nagrodzony

Nagrodę im. Andrzeja Wierzbickiego dla wyróżniającego się przedsiębiorcy za pokazanie, że biznesowa wizja, odwaga i kompetencje pozwalają w ciągu dekady zbudować silne przedsiębiorstwo, konkurujące na europejskim rynku - otrzymał Tomasz Zaboklicki, współwłaściciel i prezes zarządu firmy PESA Bydgoszcz.

Nagroda im. Władysława Grabskiego dla osobistości życia publicznego, za profesjonalizm i konsekwencję w budowaniu stabilności polskiego złotego i wzmacnianie tym samym jednego z fundamentów polskiej gospodarki - trafiła w ręce prof. Marka Belki, prezesa NBP.

Dobry azymut

Nagrodę specjalną przyznano prof. Leszkowi Balcerowiczowi, b. wicepremierowi, ministrowi finansów, b. szefowi NBP, założycielowi Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) - za określenie polskiej gospodarce „dobrego azymutu”, który wyznacza jej kurs od 25 lat.

Nagrodę za odważne myślenie, przyznaną przez Konfederację Lewiatan i Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, dostał Jerzy Owsiak, założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, twórca jednej z największych cyklicznych imprez muzycznych - Przystanku Woodstock.

CZYTAJ TAKŻE: Nagroda Lewiatana dla prezydenta Komorowskiego

źródło:

Zobacz więcej