Woda atakuje południe Polski. Wasze relacje pokazują siłę żywiołu

Południe Polski ciągle zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Służby robią wszystko, aby zapobiec lokalnym podtopieniom. Nasi internauci na bieżąco wysyłają nam zdjęcia obrazujące obecną sytuację. Meteorolodzy zapowiadają, że pogoda stopniowo zacznie się poprawiać.

Na Śląsku stan alarmowy przekroczyła między innymi rzeka Soła. Filmową relację otrzymaliśmy od naszych widzów na platformę Twoje Info.

CZYTAJ TAKŻE: Ponad 60 tys. gospodarstw domowych bez prądu

banner

We wsi Wielogłowy położonej w województwie małopolskim woda zalewa pola i zagraża kilku okolicznym domom. Zdjęcie nadesłała pani Maria.

Wieś Wielogłowy w województwie małopolskim (fot. pani Maria)

„Poziom rzeki Poprad ciągle się podnosi, a nasze żwirowe brzegi ledwie to wytrzymują. Prosimy o ich umocnienie od 4 lat. Nie mamy już siły” – brzmi mail nadesłany przez mieszkańców Suchej Strugi.

teraz odtwarzane
Rośnie poziom rzeki Poprad

Rzeka Dunajec poniżej Zapory Rożnowskie (na wysokości wyremontowanego mostu Rożnów-Gierowa) wdziera się już na pobliskie drogi. Zdjęcie nadesłał pan Marek Bukowiec.

Dunajec wdziera się na drogę (fot. Marek Bukowiec)

W Szczawnicy sytuacja wygląda bardzo niepokojąco. W mieście ogłoszono alarm powodziowy. Rzeka cały czas przybiera. Zdjęcie wzburzonej wody ze Szczawnicy nadesłał na Twoje Info pan Marcin.

Szczawnica (fot. pan Marcin)

Chwile trwogi przeżywają też mieszkańcy okolic Tuchowa (woj. małopolskie). Jak widać na zdjęciu nadesłanym przez „kurasioka”, woda podeszła już pod budynki mieszkalne i gospodarcze.

Powódź w Burzynie koło Tuchowa (fot. „kurasiok”)

W Burzynie koło Tuchowa woda wdziera się na pola i zagraża budynkom gospodarczym. Informacje i zdjęcie nadesłał pan Rafał Mikos.

W Burzynie koło Tuchowa poziom wody wciąż jest bardzo wysoki (fot. Rafał Mikos)

Sytuację w Tuchowie monitoruje również internauta „banderiakonna”.

Tuchów (fot. „banderiakonna”)

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach poinformowało o przekroczeniu stanu alarmowego m.in. na Olzie w Cieszynie. Zdjęcie rzeki, która niemal wylewa się z koryta, przesłał na Twoje Info pan Oliwer.

CZYTAJ TAKŻE Alarmy powodziowe na południu kraju, rzeki wylewają, zalane domy

Stan wody w Cieszynie (fot. pan Oliwer)

Sytuacja pogodowa w dawnej stolicy Polski także jest niepokojąca. Zdjęcie z Krakowa nadesłał Tadeusz Bącal.

Z wodą zmagają się rownież mieszkańcy Krakowa (fot. Tadeusz Bącal)

Fotografię z Nowego Targu nadesłała Sylwia Tętnowska. Woda wdziera się na posesje, mieszkańcy walczą o swoje domostwa.

Nowy Targ (fot. Sylwia Tętnowska)

Woda nie oszczędziła także lodowiska miejskiego w Nowym Targu – informuje pan Paweł Kummer.

Zalane lodowisko miejskie w Nowym Targu (fot. Pawel Kummer)

„Woda w rzece Poprad we wsi Głębokie cały czas się podnosi. Jeszcze pół metra i wyleje. Bardzo zagrozi mojemu domowi, który znajduje się jedynie 20 metrów od rzeki. Brzeg nie ma żadnego zabezpieczenia” – napisał na platformę Twoje Info pan Kacper.

Wieś Głębokie i rzeka Poprad (fot. pan Kacper)

„Rzeka Biała w Bielsku-Białej może wystąpić z brzegów. Pociągi Katowice-Wisła kończą bieg na stacji Goleszów. Dalej podróżni przewożeni są autobusami, do przerw w ruchu pociągów dochodzi także na odcinku Rajcza-Zwardoń” – poinformował nas internauta „Irex87”.

ZOBACZ TAKŻE Woda w natarciu; Wasze zdjęcia

Rzeka Biała w Bielsku-Białej (fot. „Irex87”)

źródło:
Zobacz więcej