RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Podczas majówki złapał 50 kleszczy. Ruszył sezon małych intruzów

Łagodna zima sprzyjała kleszczom  (fot. John Tann)
Łagodna zima sprzyjała kleszczom (fot. John Tann)

Tej majówki mieszkaniec Łodzi nie zaliczy do udanych. Po powrocie do domu zorientował się, że złapał kilkadziesiąt kleszczy. Usuwanie ich zajęło aż trzy godziny. Służby medyczne ostrzegają, że ten sezon zapowiada się dla małych intruzów wyjątkowo korzystnie, a dla nas niebezpiecznie – informuje dzienniklodzki.pl.

Niefortunna wycieczka skończyła się w szpitalu. Trzy osoby potrzebowały godzin, żeby uporać się z kleszczami, których naliczono 50. Co istotne poszkodowany nie czuł wcześniej, że został zaatakowany.

Jak przyznali lekarze, do łódzkiego pogotowia codziennie zgłasza się co najmniej kilka osób, którym kleszcze dały się we znaki. Obawiają się usuwać je samodzielnie. Kleszcze należy bowiem wyciągać w całości, by uniknąć infekcji. Strach wśród pokąsanych przez jest potęgowany przez boreliozę, choć jak wiadomo nie każdy kleszcz przenosi chorobę.

Lekarze podkreślają, że wracając z każdego spaceru po łące czy lesie, należy dokładnie obejrzeć czy nie zabraliśmy ze sobą np. na ubraniu nieproszonych gości.

Ostrożnie podczas spacerów z psem

Weterynarze przyznają, że również czworonogom wyjątkowo daje się we znaki plaga małych insektów. – W tym sezonie kleszcze będą nam szczególnie dokuczać, a ma to związek z łagodną zimą – mówi Jacek Tyrankiewicz, powiatowy lekarz weterynarii w Łodzi.

„Dzięki temu miały dobre warunki do przetrwania. W przypadku pokąsanych zwierząt, głównie psów, groźna jest babeszjoza, która przysparza wiele cierpień. Temperatura przekracza 40 stopni, pies jest osowiały, nie ma apetytu, a jego mocz staje się coraz ciemniejszy. Może też w nim występować krew. Ważne jest, by szybko zastosować leczenie, podaje się silne antybiotyki. Zwierzę można przed tym ochronić, zakładając mu obrożę przeciwko kleszczom lub stosując inne preparaty na skórę. Rokowania nie zawsze są pomyślne” – dodaje lekarz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak usunąć kleszcza? Bez zapalniczki i masła

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej