RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prof. Krasnodębski: mamy kryzys polityki sąsiedztwa

Najnowsze

Popularne

– Mamy kryzys dotyczący polityki sąsiedztwa, przedtem mieliśmy kryzys finansowy. Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Musimy sobie postawić pytania: „dlaczego?” i „jak z niego wyjść?”. Ma to związek z błędną polityką UE i polskiego rządu. Jeżeli nie mamy diagnozy przyczyn, nie możemy naprawić tej sytuacji – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski, kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego, który był gościem „Polityki przy kawie” w TVP1.

We wczorajszym exposé szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski prezentując założenia polskiej polityki zagranicznej mówił, że Europa znalazła się w najpoważniejszym kryzysie od upadku komunizmu.

Potrzeba skutecznych działań

– Uważam, że mogliśmy nieco inaczej traktować cały związek Ukrainy z Unią Europejską. To był od początku bardzo wielki i głęboki proces polityczny. Myślę, że można było dostrzegać drugi wymiar. Inaczej bylibyśmy bardziej skuteczni – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski. Dodał, że kryzys, o którym mówił wczoraj minister Sikorski dotyczy stosunków zewnętrznych.

– Wnioski dotyczące samej polityki zagranicznej są wyciągane. Przed nami myślenie o nowej architekturze, polityce zewnętrznej – powiedział profesor.

Nowy układ geopolityczny

– Nie jestem pewna, czy bylibyśmy bardziej skuteczni. Prezydent Putin i elity politycznie w Rosji nie pogodziły się z rozpadem Związku Radzieckiego, z nowym układem geopolitycznym – odpowiedziała prof. Danuta Huebner (PO).

Fałszywe nadzieje

Prof. Zdzisław Krasnodębski stwierdził, że wiele słyszeliśmy o partnerstwie. – Widzieliśmy jak prezydent Putin napisał list do narodu polskiego, który ukazał się w „Gazecie Wyborczej”, a Adam Michnik odpowiadał w naszym imieniu. Błędem były fałszywe nadzieje związane z osobą Władimira Putina. Była to polityka oparta na błędnej ocenie sytuacji. Widać, że przez partnerstwo i dialog nie da się osiągnąć zamierzonego celu – dodał prof. Krasnodębski.

Potrzebna nowa formuła

– Do tej pory nie udało się stworzyć formuły na partnerstwo strategiczne, które doprowadziłoby tego, aby Unia Europejska usiadła przy stole z przedstawicielem Rosji, aby ułożyć te stosunki na następne lata. Trzeba jednak do tego dążyć – podsumowała prof. Huebner.

CZYTAJ TAKŻE Sikorski: mamy kryzys wokół polskich granic

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej