RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sikorski: mamy kryzys wokół polskich granic

Najnowsze

Popularne

– Na naszych oczach historia przyspieszyła. Jesteśmy świadkami kryzysu wokół polskich granic – powiedział szef MSZ Radosław Sikorski podczas wystąpienia na temat kierunków polskiej polityki zagranicznej. – Na wschodzie niestety demokracja nie wszędzie się jeszcze przyjęła. (...). Wszystko to Polska obserwuje z rosnącym niepokojem – dodał.

– Będziemy bronić pokoju w Europie. Żaden kraj na naszym kontynencie nie przekonał się tak jak my, jak wiele jest wart – mówił szef polskiego MSZ.

– Gdy Rosja współpracuje ze światem, cieszymy się, ale gdy grozi sąsiadom przemocą – wyciągamy z tego wnioski – stwierdził Radosław Sikorski.

CZYTAJ TAKŻE: Separatyści nie słuchają Putina. „Będzie referendum”

Niedostatki polityki wspólnotowej

– Rezultat polskiej transformacji uprawnia nas do tego, by życzyć procesu przebudowy także naszym sąsiadom – powiedział Sikorski. – Silne, niepodległe i żyjące w zgodzie z Polską kraje są fundamentem naszej polityki wschodniej – oznajmił minister. – Kryzys ukraiński pokazuje niedostatki polityki wspólnotowej – dodał.

– Mimo kryzysu na Ukrainie, Partnerstwo Wschodnie wciąż się rozwija – stwierdził szef polskiej dyplomacji. Zadeklarował również, że nasz kraj nadal będzie wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego na Wschodzie.

teraz odtwarzane
Niedostatki polityki wspólnotowej

Silne, niepodległe i żyjące w zgodzie z Polską kraje są fundamentem naszej polityki wschodniej

Wyślemy obserwatorów na ukraińskie wybory

– Pełna realizacja porozumienia na Ukrainie okazała się niemożliwa, m.in. dlatego, że prezydent opuścił kraj – oznajmił szef MSZ.

– To, co działo się na Krymie, było prawdziwą wojną – powiedział Sikorski. Jak dodał, oprócz „dziwnej wojny na Ukrainie i wokół Ukrainy” toczy się również globalna wojna informacyjna, w której przedstawia się kłamliwe wiadomości dotyczące działań Polski.

Sikorski zapowiedział również, że Polska wyśle ponad 100 obserwatorów na wybory na Ukrainie.

teraz odtwarzane
Polska wyśle obserwatorów na Ukrainę

„To nie Zachód odtrącił Rosję”

Zachód – w tym Polska – nigdy nie dążył do wykluczenia Rosji ze wspólnoty międzynarodowej – stwierdził Sikorski. Jak dodał, Polsce zależy, i będzie zależało, na partnerskich relacjach z tym krajem. Sikorski powiedział też, że „to nie Zachód odtrącił Rosję, to Rosja wybrała powrót na tory anachronicznego modelu rozwoju”.

– Kryzys na Ukrainie zaskoczył świat, ale my byliśmy do niego dobrze przygotowani – powiedział Sikorski. Jak dodał: „mamy placówki m.in. w Sewastopolu i Doniecku – dzięki nim mamy bezpośrednie i dokładne informacje o sytuacji w regionie”.

Zachód – w tym Polska – nigdy nie dążył do wykluczenia Rosji ze wspólnoty międzynarodowej

„Ilość sił NATO w naszym regionie będzie wzrastać”

– Sojusz Północnoatlantycki jest najlepszym układem obronnym, jaki Polska zawarła w swojej historii – oznajmił szef naszej dyplomacji.

– Samoloty amerykańskie mogły wylądować w Polsce, dlatego że rząd umiejętnie negocjował skutki odstąpienia od tarczy – dodał.

Sikorski zapowiedział również, że „ilość sił NATO w naszym regionie będzie wzrastać”.

– Budowa zdolności obronnych na wschodniej flance będzie priorytetem kadencji nowego sekretarza generalnego NATO – powiedział minister spraw zagranicznych.

– Kończymy misję w Afganistanie, a na Bałkanach i w Gruzji będziemy wciąż zaangażowani – oznajmił.

Sojusz Północnoatlantycki jest najlepszym układem obronnym, jaki Polska zawarła w swojej historii

– Będziemy nadal wspierać zabiegi prokuratury o pomoc prawną ws. zwrotu wraku TU-154M i pełnej dokumentacji – poinformował Radosław Sikorski.

Możliwość zakłóceń w dostawach gazu i ropy

– Musimy być przygotowani na trwałą niestabilność na Wschodzie, czyli na możliwość zakłóceń w dostawach gazu i ropy – oznajmił minister.

„Eurosceptycy nie mieli racji”

– W 10. rocznicę akcesji stwierdzamy: eurosceptycy nie mieli racji – powiedział Sikorski.

– Żadna sfera wolnego handlu jeszcze nikogo przed niczym nie obroniła. Jeśli Unia ma spełniać oczekiwania, musi być polityczna. Unia potrzebuje dziś silnego przywództwa bardziej niż kiedykolwiek – dodał.

– Potrzeba więcej Europy tam, gdzie państwo narodowe jest bezsilne, i mniej tam, gdzie jest skuteczne – oznajmił szef MSZ.

Szef polskiej dyplomacji zaapelował do Polaków o uczestnictwo w zbliżających się eurowyborach.

– Niezmiennie stoimy na stanowisku, że Ukraina powinna mieć perspektywę członkostwa w Unii – oznajmił minister.

Żadna sfera wolnego handlu jeszcze nikogo przed niczym nie obroniła. Jeśli Unia ma spełniać oczekiwania, musi być polityczna

Sikorski: chcemy, by nasi rodacy wracali do kraju

– Chcemy, aby nasi rodacy wracali do kraju, a zanim powrócą, by posiedli lepsze zrozumienie polskiej racji stanu. Aby budowali jak najlepszy wizerunek Polski w świecie i przyjazne relacje z krajami zamieszkania – oświadczył Sikorski.

Jak dodał, jesteśmy też świadomi obowiązków wobec Polaków na Wschodzie – osób, które znalazły się poza granicami kraju wbrew swej woli. – Chcemy, aby utrzymali kontakt z polską kulturą oraz, jeśli tego sobie życzą, przenieśli się na stałe do kraju przodków – podkreślił szef MSZ.

Sikorski zaznaczył, że w kontekście obecnej sytuacji demograficznej wzmacniamy legalną imigrację. – Ułatwiamy osiedlanie się młodych cudzoziemców w naszym kraju, w tym szczególnie pochodzenia polskiego. Zachęcamy ich do starania się polskie obywatelstwo – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej