Żałoba narodowa na Ukrainie. W hołdzie ofiarom z Odessy

Na Ukrainie dziś pierwszy dzień żałoby po ofiarach piątkowych starć w Odessie między zwolennikami jedności Ukrainy a prorosyjskimi demonstrantami. W walkach oraz w pożarze siedziby związków zawodowych, gdzie był sztab separatystów, zginęło co najmniej 46 osób.

Dwudniową żałobę ogłosił w sobotę pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow w związku z tragicznymi wydarzeniami w regionie Doniecka i w Odessie.

W piątek w Odessie doszło do starć proukraińskich działaczy i kibiców z prorosyjskimi bojówkarzami. 31 osób straciło życie w pożarze, który wybuchł w siedzibie związków zawodowych, a cztery zostały zastrzelone. Prawie 200 osób zostało rannych.

Smutny dzień dla Ukrainy

– Drugi maja był tragicznym dniem dla Ukrainy. Podpisałem dekret w sprawie dwudniowej żałoby po bohaterach, którzy zginęli podczas antyterrorystycznej operacji i podczas tragicznych zdarzeń w Odessie – poinformował w sobotę Turczynow.

W kraju nadal niespokojnie

Prorosyjscy separatyści nadal kontrolują gmachy administracji w około 10 miastach na wschodzie Ukrainy, pomimo wymierzonej przeciwko nim operacji antyterrorystycznej prowadzonej przez siły rządowe.

Obserwatorzy na wolności

W sobotę wolność odzyskali obserwatorzy wojskowi z krajów OBWE, w tym z Polski, przetrzymywani od 25 kwietnia w Słowiańsku przez separatystów.

CZYTAJ TAKŻE Już 46 ofiar zamieszek w Odessie; ciężko ranni w szpitalach

Trwa poszukiwanie sprawców zajść

Premier Ukrainy polecił prokuraturze znalezienie sprawców piątkowych rozruchów w Odessie. Arsenij Jaceniuk, który jest dziś w tym mieście, nakazał też zbadanie działań wyższych oficerów miejscowej milicji.

Akcja przygotowana i sprowokowana

Jaceniuk spotkał się z czołowymi postaciami życia politycznego i społecznego regionu odeskiego. Powiedział, że przedwczorajsze wydarzenia są tragedią nie tylko dla Odessy, ale dla całej Ukrainy. Podkreślił, że rozruchy, w których zginęli ludzie, były dobrze przygotowaną i sprowokowaną akcją przeciwko obywatelom, przeciwko Ukrainie i Odessie.

Powstanie grupa operacyjna

Jaceniuk dodał, że zwrócił się do organów prokuratury o przekazanie śledztwa w tej sprawie Generalnej Prokuraturze Ukrainy. Ma tam powstać grupa operacyjna, która będzie ścigać uczestników i organizatorów rozruchów, którzy, jak się wyraził Jaceniuk, „pod rosyjskim kierownictwem podjęli śmiertelny atak na Ukrainę i Odessę”. Prokuratura oceni także działania organów ochrony porządku w czasie rozruchów.

Powstanie grupa operacyjna, która będzie ścigać uczestników i organizatorów rozruchów w Odessie (fot. PAP/EPA/SERGEY GUMENYUK)

źródło:
Zobacz więcej