Papież Franciszek odwiedził polski kościół w Rzymie

Franciszek to piąty papież, który odwiedził kościół św. Stanisława (fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)

Tydzień po kanonizacji Jana Pawła II, Franciszek odwiedził polski kościół pod wezwaniem św. Stanisława w Rzymie. To ósma wizyta papieża w liczącej ponad czterysta lat świątyni. Ojciec Święty odprawił tam mszę świętą, która była transmitowana w TVP Info.

Franciszek dziękował Bogu za dar, jakim dla świata i Polski był pontyfikat Jana Pawła II. Jak podkreślał, święty Jan Paweł II jest godnym synem swej ojczyzny.

Odnosząc się do dzisiejszego czytania mszalnego, Franciszek mówił, że Piotr jest solidnym punktem odniesienia wspólnoty, ponieważ opiera się na skale, którą jest Chrystus. Jak dodał, takim był też Jan Paweł II, „prawdziwa skała zakotwiczona w wielkiej skale".

– Tydzień po kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II zebraliśmy się w kościele polskim w Rzymie, aby podziękować Panu za dar świętego Biskupa Rzymu, syna waszego narodu – powiedział papież. Przypomniał przy tym, że Karol Wojtyła, jako kapłan, biskup, kardynał i papież w sumie odwiedzał kościół św. Stanisława ponad osiemdziesiąt razy, odnajdując tam wiarę i nadzieję.

Franciszek powiedział, że „naród polski dobrze wie, że aby wejść do chwały, trzeba przejść przez mękę i krzyż. Święty Jan Paweł II, jako godny syn swej ziemskiej ojczyzny szedł tą drogą. Podążał nią w sposób przykładny, przyjmując od Boga całkowite ogołocenie".

Kilka wieków tradycji

Kościół świętego Stanisława, biskupa i męczennika, powstał wraz z hospicjum w drugiej połowie XVI wieku, z inicjatywy kardynała Stanisława Hozjusza. Jego pierwszymi dobroczyńcami byli Stefan Batory i jego żona Anna Jagiellonka.

W czasie zaborów został przerobiony na cerkiew. W polskie ręce wrócił dopiero w 1920 roku.

Odwiedzali go papieże: Aleksander VII (dwukrotnie), Klemens X, Innocenty XI i trzykrotnie Jan Paweł II – po raz pierwszy w 1979 roku, potem w 1992 - na czterechsetlecie konsekracji – i po raz ostatni w czasie Wielkiego Jubileuszu roku 2000.

CZYTAJ TAKŻE: Jan XXIII i Jan Paweł II świętymi. Papież Franciszek: byli mężni

źródło:
Zobacz więcej