RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Błąd w konstytucji – orzeł to nie jest polskie godło

Orzeł na czerwonym tle to herb, a nie godło  (fot. flickr.com/ Piotr Drabik)
Orzeł na czerwonym tle to herb, a nie godło (fot. flickr.com/ Piotr Drabik)

Przy okazji dzisiejszego Święta Flagi wraca sprawa oczywistego błędu w naszej konstytucji – w części dotyczącej symboli narodowych...

Artykuł 28. ustawy zasadniczej głosi, że godłem Rzeczypospolitej jest wizerunek orła białego na czerwonym polu. Tymczasem – według kanonów heraldyki, czyli nauki o godłach i herbach – biały orzeł na czerwonym polu to herb, a nie godło. Godłem jest sam biały orzeł.

Poprawny zapis w konstytucji musi brzmieć: herbem Rzeczypospolitej jest wizerunek orła białego na czerwonym polu, albo też godłem Rzeczypospolitej jest wizerunek orła białego.

Twórcy ustawy zasadniczej pomylili pojęcia godła i herbu. Problemem zainteresował się włocławski poseł Platformy Obywatelskiej, Marek Wojtkowski, który chce z tą sprawą zwrócić się do strażnika konstytucji, czyli prezydenta. Zobowiązał się, że tuż po weekendzie majowym złoży oficjalne pismo do prezydenta o wszczęcie inicjatywy korekty tego błędu rzeczowego.

Błąd już dawno temu dostrzegła specjalna komisja heraldyczna, działająca przy MSW. Komisja informowała o tym prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ten obiecał uruchomienie procedury zmiany ustawy, ale słowa nie dotrzymał.

Komisja interweniowała również u prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Odpowiedzi z jego kancelarii członkowie komisji nigdy nie dostali.

CZYTAJ TAKŻE Radosny patriotyzm Polaków w Święto Flagi

CZYTAJ TAKŻE Biel i czerwień na ulicach. Dziś Dzień Flagi RP

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej