RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wypłynęły arkusze matur? CKE zawiadamia prokuraturę

Informacje o posiadaniu arkuszy egzaminacyjnych przesłano e-mailem (fot. freeimages.com/materiały prasowe))
Informacje o posiadaniu arkuszy egzaminacyjnych przesłano e-mailem (fot. freeimages.com/materiały prasowe))

Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła zawiadomienie w związku z informacjami o rzekomym włamaniu na jej serwery – poinformowała wicedyrektor CKE Mariola Konopka. Jednocześnie podkreśliła, że nic nie wskazuje na to, by ktoś nieuprawniony uzyskał dostęp do strony Komisji.

Chodzi o informacje podane przez serwis niebezpiecznik.pl. Według niego, kilkadziesiąt redakcji otrzymało e-maila od osób, które twierdzą, że pozyskały arkusze egzaminacyjne tegorocznych matur. Znalazła się w nim też informacja o bardzo kiepskim poziomie zabezpieczeń systemów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a na dowód załączono maturalny arkusz egzaminacyjny.

Jeszcze w poniedziałek p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik wydał oświadczenie w sprawie e-maila o rzekomym włamaniu na serwery Komisji.

„Żadne arkusze nie zostały przechwycone”

„W związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi rzekomego włamania na serwery Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz przechwycenia z nich arkuszy przygotowanych na tegoroczny egzamin maturalny, uprzejmie informuję, że informacje te – przesłane drogą mailową do większości redakcji – są nieprawdziwe. Żadne arkusze do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju br. nie zostały przez nikogo przechwycone. Nie zostały również odnotowane żadne włamania na serwery CKE” – brzmi oświadczenie.

„Nikt nie włamał się na serwery CKE. Jakikolwiek z przygotowanych arkuszy egzaminów maturalnych nie został wykradziony” – zapewniła też w wydanym w tej sprawie komunikacie rzeczniczka MEN Joanna Dębek.

Uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa

W środę dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej złożył zawiadomienie do prokuratury o „uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na uzyskaniu bez uprawnienia dostępu do informacji nieprzeznaczonej lub systemu informatycznego poprzez przełamanie albo ominięcie szczególnych zabezpieczeń tych informacji lub systemów”.

Jak podkreśliła wicedyrektor CKE, przedstawione przez informatora serwisu niebezpiecznik.pl materiały nie wskazują, aby ktoś uzyskał nieuprawniony dostęp do strony internetowej CKE. Według niej, jednak sam fakt, że informator nadal w korespondencji z serwisem utrzymuje, że „ciągle mają dostęp do systemów CKE” sprawia, że zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Matury w tym roku rozpoczną się 5 maja, o godz. 9 obowiązkowym dla wszystkich abiturientów egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 23 maja, a egzaminów ustnych – 30 maja.

CZYTAJ TAKŻE Strona CKE zaatakowana

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej