RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

1 maja to Święto Konwalii

1 maja bukiety konwalii wręcza się rodzinie oraz bliskim osobom (fot. flickr/liz west)

1 maja to nie tylko Święto Pracy, ale także Święto Konwalii. Tego dnia powinna być wręczana osobom, które się ceni i lubi.

Uważana za kwiat szczęścia, pomyślności i młodości 1 maja obchodzi swoje święto. Konwalia, bo o niej mowa, tego dnia powinna być wręczana osobom, które się ceni i lubi. W Europie konwalię uważano za kwiat szczęścia, pomyślności i młodości. W Średniowieczu była symbolem wiedzy i sztuki medycznej. Nazywano ją również „drabiną do nieba” ze względu na ułożenie kwiatów, które przypominało drabinę.

Ofiara dla bogini wiosny

Konwalia w 1982 roku stała się narodowym kwiatem Finlandii. Z tej okazji znalazła się na rewersie fińskiej monety. We Francji przed pierwszą niedzielą maja zbierano w lesie konwalie i zdobiono nimi okna oraz drzwi domów. W Niemczech podczas kwitnienia konwalii urządzano w lasach festyny ludowe, podczas których wrzucano kwiaty konwalii do ognisk, jako ofiarę dla bogini wiosny. W Rosji sokiem z kłącza konwalii dziewczęta nacierały sobie policzki, aby nabrały rumieńców.

To właśnie we Francji zapoczątkowano obchody Święta Konwalii. 1 maja, co roku tradycyjnie bukieciki tych białych kwiatków sprzedawane są na ulicach miast. „La fete du muguet”, bo tak nazywa się to święto, to dzień, kiedy członkowie rodzin i osoby sobie bliskie obdarowują się bukietami tych kwiatów.

Zobacz więcej