Odkrycie Polaków: nanocząsteczką prosto w raka, omijając zdrowe komórki

Zamiast tradycyjnej chemioterapii podawanej dożylnie – nanocząsteczki otoczone cukrem, które trafiają bezpośrednio do komórek nowotworowych. Mają je zniszczyć, oszczędzając zdrowe tkanki. Taka jest idea polskiego wynalazku, nad którym pracuje zespół prof. Tomasza Ciacha z Politechniki Warszawskiej.

Tradycyjnie stosowana chemioterapia to lek, który podaje się dożylnie. Jest rozprowadzany po całym organizmie. Niszczy raka, ale też osłabia cały organizm, a czasem wręcz sieje spustoszenie. – Problemy ze skórą, wypadanie włosów, wymioty – mówi Anna Kupiecka z Fundacji „Onko Cafe”.

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wymyślili inny sposób podania cytostatyków. – Opracowaliśmy nowy nośnik. Nie lek, ale nośnik, czyli coś, co zamyka w sobie lek i pozwala, żeby lek był dostarczony w odpowiednie miejsce – tłumaczy prof. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Stosowany dotąd lek przeciwnowotworowy jest opakowany w polisacharydową otoczkę. Właśnie z powodu cukru cząsteczka jest atrakcyjna dla komórek nowotworowych, które karmią się glukozą. Wpuszczona do krwiobiegu omija zdrowe tkanki, ale jest wychwytywane przez komórki rakowe.

Obiecujące badania

Na razie ten mechanizm sprawdzono u myszy. Badania pokazały, że chemioterapeutyk w nowej postaci zgodnie z oczekiwaniami naukowców gromadził się przede wszystkim w guzie. – Stężenie leku w miejscu choroby jest wysokie, a w innych narządach jest niskie. Zatem działania niepożądane w organizmie jest niskie, a działanie tam, gdzie jest choroba jest wysokie – wyjaśnia doc. Paweł Włodarski z Zakładu Histologii i Embriologii WUM. – Udało się uzyskać pięciokrotnie większe stężenie leku w guzie niż w pozostałych tkankach – dodaje prof. Ciach.

Dla pacjentów i lekarzy to najważniejszy cel móc leczyć raka bez efektów ubocznych. Naukowcy mają nadzieję, że mechanizm, który sprawdza się u myszy, w podobny sposób zadziała u ludzi. W ten sposób można by podawać wiele innych leków, które dotąd nie dostały akceptacji ze względu na dużą toksyczność.

(fot. Panorama)

źródło:
Zobacz więcej