RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gabrysia dostała nową twarz; pionierski zabieg w Zielonej Górze

Nowatorski zabieg rekonstrukcji twarzy przeprowadzili lekarze w Zielonej Górze. 18-letnia Gabriela przeszła w dzieciństwie agresywne leczenie onkologiczne; chemio- i radioterapia spowodowały znaczną deformację jej twarzy. Operacja to dla niej szansa na nowe życie.

Dziewczynka miała niespełna rok, kiedy nowotwór zaatakował usta. Rodzice stanęli przed wyborem – albo radykalne leczenie onkologiczne z poważnymi skutkami ubocznymi, albo śmierć córki. Dla nich wybór był oczywisty.

Gabriela ma teraz 18 lat, ale rozwój jej twarzy został zahamowany na poziomie dziecka. Problemem jest niedorozwój szczęki, żuchwy, zębów. Dziewczyna wstydziła się swojej zdeformowanej twarzy, często ją zasłaniała.

Dla szpitala w Zielonej Gorze to pionierska operacja. Wielogodzinny zabieg przeprowadził zespół lekarzy pod kierunkiem doktora Macieja Jagielaka.

– Pobieramy z biodra rozległe przeszczepy kostne, które wewnątrzustnie będziemy przemieszczać w obrębie szczęki i żuchwy, tak aby tę twarz wolumetrycznie, czyli w trzech wymiarach, rozbudować – wyjaśniał dr Maciej Jagielak.

Przed Gabrysią rozstrzygające dni

Po operacji dla Gabrysi kluczowe będą pierwsze dni. – Zobaczymy, jak natura zareaguje, zobaczymy jak te tkanki, które przez lata leczenia onkologicznego były nadwyrężone, odpowiedzą na ten nasz dzisiejszy zabieg – powiedział dr Rafał Nowak.

Do zabiegu Gabrysię rekomendował prof. Adam Maciejewski z gliwickiego Centrum Onkologii. To ten sam lekarz, który w ubiegłym roku przeszczepiał twarz 26-letniej Joannie – kobiecie, której nowotwór zdeformował całą głowę.

CZYTAJ TAKŻE: Pacjentka po przeszczepie, z nową twarzą

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej