Kidawa-Błońska broni spotu: musimy promować unijne ideały

– Gdyby PiS interesowało się sprawami Unii Europejskiej, to by wiedziało, że jest taki wymóg – że co roku 1 maja prowadzona jest akcja promująca Unię Europejską – powiedziała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska w programie „Gość Poranka” w TVP Info. W ten sposób odniosła się do zarzutów PiS, które zamierza złożyć dziś protest do PKW i domaga się, aby koszty poniesione w związku z realizacją spotu zaliczyć na konto kampanii wyborczej PO.

Spot przypominający o tym, że wkrótce mija 10. rocznica wejścia Polski do UE, kosztował 7 mln zł. Premier śpiewająco zapowiedział spot przebojem Beatlesów „Hey Jude”, ale polityczni konkurenci konkludują, że to śpiewająca wpadka i wprowadzanie do europejskiej polityki białoruskich standardów. W ich ocenie PO prowadzi kampanię wyborczą za unijne pieniądze.

Rządowy spot na 10 lat Polski w Unii

– W tym roku mamy 10 lat. Co roku w maju organizowane są spoty, imprezy promujące ideę Unii Europejskiej. Każdy polski rząd ma obowiązek takie działania przygotować – dodała rzeczniczka rządu.

Kidawa-Błońska podkreśliła, że nawet Unia wyznacza specjalne środki, które mogą być wydane tylko na promocję ideałów Unii. Tymczasem konkurenci polityczni mówią, że promocja jest współfinansowana z publicznych pieniędzy.

– Jest wymóg, że niezależnie jak by ten spot wyglądał – a moim zdaniem jest piękny – takie imprezy muszą być przygotowywane. Sam spot był zdecydowanie tańszy, ale emisje kosztują i ten wymóg musi być spełniony. Raczej odniosłabym się do tego, czego oczekuje on nas Unia i jak my to wykonujemy. Wydaje mi się, że spot wykonany został bardzo dobrze.

W spocie nie ma polityki, tylko Polacy

– W tym spocie nie ma mowy o żadnym rządzie i żadnych politykach, są Polacy – powiedziała Kidawa-Błońska.

– To Polacy zrobili ten skok cywilizacyjny. Na konferencji prasowej premier Donald Tusk podziękował wszystkim politykom, wszystkim premierom i wszystkim prezydentom, bo to jest praca zbiorowa, zespołowa. Ale największymi bohaterami byli Polacy – podkreśliła.

CZYTAJ TAKŻE Spot z „Hey Jude” kosztował 7 mln zł; w większości ze środków UE

źródło:
Zobacz więcej