RAPORT

Pogarda

Książki mają się dobrze; dziś obchodzą swoje święto

Mimo upływu wieków i zmiany nośników, książka nadal ma się dobrze (fot. sxc.hu/mexikids)
Mimo upływu wieków i zmiany nośników, książka nadal ma się dobrze (fot. sxc.hu/mexikids)

Najnowsze

Popularne

Towarzyszy człowiekowi od wielu wieków, jest symbolem mądrości i inteligencji. Wielu nie wyobraża sobie bez niej wypoczynku. Mowa o książce, która dziś obchodzi swoje święto. Obchody przybrały różne formy – w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego powstało najdłuższe książkowe domino świata, a mieszkańcy Katalonii rozdają sobie książki i róże.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Tegorocznym gospodarzem imprezy są Stany Zjednoczone.

W Polsce książki pojawiły się w obiegu 650 lat temu. Prezes Polskiej Izby Książki Włodzimierz Albin opowiada, że była z nimi związana pewna profesja – za czasów panowania Kazimierza Wielkiego powołano do pracy stacjonariuszy. Były to osoby odpowiedzialne za księgowanie, druk i wypożyczanie książek. Potem nadeszły czasy bibliotekarzy i księgarzy.

Wkraczają nośniki cyfrowe

Druk i papier, choć dziś nadal dominujące, powoli ustępują miejsca nośnikom cyfrowym. Szacuje się, że za dekadę nowe formy czytelnictwa będą stanowić połowę rynku – twierdzi socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego Paweł Kuczyński.

Zauważalna jest bowiem tendencja, iż z roku na rok cyfrowe formy czytelnictwa stale zwiększają swój udział w rynku. Wraz z sięganiem po książki coraz młodszych osób, ten trend stale się powiększa i w niedalekiej przyszłości może nawet wyprzeć tradycyjną formę.

Książka ma się dobrze

Mimo upływu wieków i zmiany nośników, książka nadal ma się dobrze. Według ostatnich danych PIK w 2013 r. po książkę sięgnęła połowa Polaków. Światowy Dzień Książki to święto ustanowione przez UNESCO. W tym roku obchodzone jest po raz 19.

Bicie rekordu Guinnessa na Światowy Dzień Książki

W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego podczas Światowego Dnia Książki ułożono najdłuższe książkowe domino świata. Prawie 6 tys. tomów ustawiono między półkami, na korytarzach i na schodach. Miłośnicy czytelnictwa chcieli pokazać, że książki to także rozrywka.

– Książki są przyjemnością – wiedzą o tym dzieci, a potem dorośli zapominają, że czytanie to doskonała zabawa – powiedziała organizatorka imprezy Sylwia Stano z firmy Bibliocreatia.

– Książki otwierają umysły i dają poczucie nieograniczonych możliwości. Chcemy wywołać efekt domina. Jedna książka przeczytana we właściwym momencie może być inspiracją do rzeczy wielkich, początkiem spełniania marzeń i dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych – dodała.

Domino BUW Day

– Domino w BUW w Światowy Dzień Książki to manifestacja nie tylko pomysłów na wykorzystanie dużej liczby woluminów, ale też zaproszenie do radosnego, zbiorowego uczestnictwa w święcie książki – powiedziała Agnieszka Kościelniak-Osiak z działu promocji BUW.

W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego ułożone będzie najdłuższe książkowe domino świata.(fot. sxc.hu/josterix)
W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego ułożone będzie najdłuższe książkowe domino świata.(fot. sxc.hu/josterix)

Elena Poniatowska wyróżniona

W Madrycie król Juan Carlos wręczył Nagrodę Cervantesa – hiszpańskiego Nobla literackiego. W tym roku została nim uhonorowana Elena Poniatowska, meksykańska pisarka wywodząca się od ostatniego polskiego króla. Ojciec pisarki był praprawnukiem bratanka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Urodzona w Paryżu i od lat mieszkająca w Meksyku Elena jest autorką 15 książek. „We wszystkich, mimo realizmu i szorstkości, można znaleźć nadzieję” – tak uzasadnił hiszpański dwór decyzję o przyznaniu Poniatowskiej Nagrody Cervantesa.

Stoiska z książkami i różami

Od rana, w całej Katalonii na placach i ulicach sprzedawane są książki. Księgarze zarobią w tym dniu około 20 mln euro – najwięcej w roku. Obok stoisk z książkami ustawili stragany sprzedawcy róż. Do wieczora zostanie sprzedanych co najmniej 6 mln kwiatów. Kupujący wybierają w 30 gatunkach z całego świata. Kupić też można „solidarną różę”, za którą pieniądze zostaną przeznaczone dla organizacji humanitarnych i pozarządowych.

CZYTAJ TAKŻE Książka w graficznym języku QR-kodów

Mieszkańcy Katalonii będą się wzajemnie obdarowywać książkami i różami.(fot. sxc.hu/ugaldew)
Mieszkańcy Katalonii będą się wzajemnie obdarowywać książkami i różami.(fot. sxc.hu/ugaldew)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej