Zmarł Henryk Giedroyc

foto

Henryk Giedroyc, brat Jerzego – redaktora naczelnego paryskiej „Kultury” – zmarł w nocy w Maisons-Laffitte pod Paryżem. Miał 88 lat. Po śmierci brata przejął całe dziedzictwo Księcia Niezłomnego, obejmując funkcję kierownika Instytutu Literackiego w Paryżu.

Henryk Giedroyc, urodzony 12 stycznia 1922 roku, w czasie II wojny światowej był żołnierzem Brygady Strzelców Karpackich. Po wojnie zamieszkał w Paryżu.

Od 1952 roku pracował w Instytucie Literackim, w podparyskim Maisons-Laffitte, gdzie wraz ze starszym bratem Jerzym Giedroyciem, przez lata przygotowywano Polaków do niepodległości i demokracji. W 2003 roku, po śmierci Zofii Hertz, Henryk został kierownikiem tej placówki.

Henryk Giedroyc spocznie w podparyskim Le Mesnil-le-Roi obok innych twórców paryskiej „Kultury”: Jerzego Giedroycia, Józefa Czapskiego oraz Zofii i Zygmunta Hertzów.

Zgodnie z wolą Henryka Giedroycia, Stowarzyszenie Instytutu Literackiego „Kultura” będzie kontynuować swoją działalność, opiekując się własnymi bogatymi zbiorami archiwalnymi.

źródło:
Zobacz więcej