RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Polska moda na salonach; skarpetki w sandałach podbijają wybiegi

Skarpetki w sandałach na wybiegach (fot. minmote.no/ pudelek.pl)
Skarpetki w sandałach na wybiegach (fot. minmote.no/ pudelek.pl)

Jak co roku przed nadejściem letniego sezonu, skłaniamy się ku refleksji co warto wyciągnąć z dna szafy, aby w te ciepłe dni wyglądać modnie i czuć się wygodnie. W tym roku wyjątkowo połączymy te dwie, często sprzeczne ze sobą zasady, bowiem doceniono naszą rodzimą specjalność – skarpetki w sandałach.

Nasz ekskluzywny towar eksportowy, na który nigdy nie nałożą embarga. Obiekt żartów, który przez Brytyjczyków został wybrany w zeszłym roku największą „zbrodnią na modzie”. Wreszcie zostały docenione – skarpetki w sandałach. Norweskie media jako pierwsze zauważyły, że nadchodzi czas specyficznej rewolucji w modzie. Po polsku.

Po czym poznać Polaka?

W swojej książce „Dress code. Tajemnice męskiej elegancji”, Krzysztof Łoszewski poruszył ten ważny, ale jakże wstydliwy dla Polaków temat.

„Sandały i klapki. Polscy mężczyźni polubili je tak bardzo, że wystarczy kilka słonecznych dni, żeby polskie ulice zalały najpierw sandały, a zaraz po nich klapki. (...) Zamknięte buty oraz gumowe trampki zastępujemy sandałami. Nasze stopy wreszcie odpoczywają. Nikt tego nie kwestionuje. Problem z tym, że nosimy je ze skarpetami” – to fragment, który powinien zapaść w pamięć wszystkim tym, którzy dotychczas myśleli, że skarpety w sandałach działają na ich korzyść.

– Pokazy mody to wielki estetyczny „szoł”. Im bardziej nas zaskakuje, dziwi czy skandalizuje, tym bardziej będziemy pamiętali pokazaną kolekcję. Taki jest jego cel. Na wybiegu musimy zobaczyć coś co nas zachwyci lub sprowokuje do refleksji tak jak w przypadku stylizacji skarpetek z sandałami. Łączenie ich ze sobą to świadoma zabawa stylem. Zresztą nie po raz pierwszy. Czy ten zestaw ma szansę być nowym trendem w modzie ? Nie wiem. Zabawa ubraniem, świadome łamanie zasad jest zawsze kreatywne. To wymaga umiejętności stylizowania czyli łączenia elementów różnych stylów mody w jeden tak, by był intrygujący, ale jednocześnie interesujący estetycznie – mówi Krzysztof Łoszewski. – Sandały, skarpetki, wąskie lub szerokie spodnie, koszula lub bluza połączone razem mogą stworzyć interesująco modną sylwetkę, bo ważna jest osobowość tego, który tak się ubiera. Przykładem może być Anna Piaggi, zmarła dwa lata temu sławna z ekstrawaganckich strojów włoska dziennikarka mody – dodaje.

Internauci nie zostawiają suchej nitki na tej osobliwej modzie. W sieci aż roi się od memów i stron, które wyśmiewają to „zjawisko” – „Skarpety w sandałach – po tym poznasz prawdziwego Polaka”, „Sandały i skarpety, czyli polski turysta na wakacjach”, to tylko przykłady kreatywności internautów, która w tym temacie zdaje się nie mieć granic. Facebookowa grupa „Faszyn from Raszyn” ma już prawie 120 tys. użytkowników, którzy regularnie zamieszczają zdjęcia wyjątkowo nietrafionych „stylizacji” – skarpetki i sandały zdecydowanie znajdują się w czołówce tych najczęściej spotykanych i najbardziej wyśmiewanych. Tu jednak następuje punkt zwrotny w „niedopasowanej” historii.

(fot. internetowe memy)
(fot. internetowe memy)

Z nadmorskich kurortów na wybiegi

Na tegorocznym Warsaw Fashion Film Festival gościło wiele znamienitych gości z polskiej sceny mody, m.in. duet Paprocki&Brzozowski i Bohoboco. Pytani w wywiadach o trendy nadchodzącego sezonu, projektanci zgodnie odpowiadali, że popularne u nas zestawienie skarpetek i sandałów zaczyna być lansowane na międzynarodowych wybiegach.

I rzeczywiście, w ostatnim czasie pokazy takich domów mody jak Lanvin czy David Jones uświetniły modelki i modele w skarpetkach do sandałów. Moda na to połączenie zaczęła się przyjmować również wśród gwiazd – w sieci krążą zdjęcia m.in. Rihanny czy Rity Ory, które do klapek i delikatnych sandałków na obcasach, zdecydowały się na mocny akcent w postaci skarpetek.

Powrót do korzeni

W Polsce na ten odważny krok zdecydowały się stylistka Joanna Horodyńska i piosenkarka Monika Brodka. W ostatnich dniach paparazzi przyłapali również przebywającą z wizytą w Warszawie modelkę Magdalenę Frąckowiak, która postawiła na wygodę i prostotę, zamieniając szpilki na klapki z dodatkiem skarpetek.

(fot. style.com/ 4.bp.blogspot.com/)
(fot. style.com/ 4.bp.blogspot.com/)

Patrząc na zdjęcia z wybiegów powinniśmy czuć dumę, że to my zapoczątkowaliśmy ten trend, wyprzedzając świat mody o ładnych parę lat. Pozostaje tylko pytanie, czy żart można zamienić w modę, a z obciachu zrobić coś fajnego? Przekonamy się o tym sami, wraz z nadchodzącym sezonem.

CZYTAJ TAKŻE – Polska moda podbija Berlin

(fot. wikimedia.org)
(fot. wikimedia.org)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej