RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dzień z „Panoramą”

„Nie tylko informacja, ale dokładna i ciekawa analiza tego, co dzieje się w Polsce i na świecie” – to jedna z wielu sentencji opisujących serwis informacyjny „Panorama”. Charakter tego programu jest niepowtarzalny, bo tu mówi się nie tylko o polityce i najnowszych bieżących wydarzeniach, ale dużą uwagę poświęca się tematom społecznym, medycznym i kulturalnym. Zapraszamy na spotkanie z redakcją „Panoramy”.

Praca w redakcji rozpoczyna się od porannego kolegium o godzinie 10. Wydawcy już wcześniej przeglądają depesze agencyjne, informacje przychodzące z ośrodków oraz poranną prasę, aby sprawdzić, co dzieje się na świecie.

„Zawsze po stronie widza”

Serwis prezentowany jest w dwóch wydaniach, o godzinie 15.30 i o 18.00. Od kwietnia po głównym wydaniu serwisu ze studia „Panoramy” nadawany jest program „Po przecinku”. Jego formuła polega na rozmowie prowadzących z zaproszonymi gośćmi.

Czas po kolegium to czas na umawianie „setek” do materiałów i wyjazdów na zdjęcia. Ekipami zdjęciowymi zarządzają kierownicy produkcji, którzy są odpowiedzialni także za koordynowanie pracy na montażu oraz dbanie o to, by wszystko było jak najlepiej rozplanowane.

Wydawać by się mogło, że materiał który trwa ok. 3 minut, można stworzyć równie szybko. Kto tak myśli, jest w błędzie. Praca nad krótkim materiałem newsowym to współpraca wielu osób, m.in.: researcherów, reporterów, kierowników produkcji, operatorów, operatorów dźwięku, asystentów, montażystów, informatyków i grafików.

Newsroom „Panoramy” ma swojego patrona. Jest nim długoletni prowadzący ten program – Andrzej Turski. Dziennikarz pracował w „Panoramie” od 2001 roku.

Przy wejściu do newsroomu, po lewej stronie, znajduje się zdjęcie Pana Andrzeja oraz Platynowa Telekamera, którą otrzymał w kategorii „Prezenter informacji”. Nagroda została podarowana redakcji przez jego córkę - Urszulę Chińcz.

Osobowości

Program prowadziło wielu znanych dziennikarzy i osobowości telewizyjnych. Gospodarzami „Panoramy” byli m.in. Krystyna Czubówna, Danuta Dobrzyńska, Bożena Targosz, Iwona Kutyna, Dorota Warakomska, Jarosław Kulczycki, Krzysztof Ziemiec, Andrzej Turski. Obecnie „Panoramę” prowadzą Hanna Lis, Joanna Racewicz, Tomasz Wolny i Marta Kielczyk.

Po raz pierwszy serwis pojawił się na antenie 30 marca 1987 roku jako „Panorama Dnia” i był prowadzony przez dwóch reporterów. Miał też bardziej publicystyczny niż informacyjny charakter.

Po czterech latach „Panorama dnia” zmieniła się z magazynu w program stricte informacyjny.

Cykl „Dzień z…” stara się pokazać tajniki produkcji telewizyjnych TVP. Będziecie mogli zobaczyć, jak pracują redakcje, prezenterzy, reporterzy, aktorzy oraz podejrzeć zmagania ekip Telewizji Polskiej. Wysyłajcie na profil tvp.info na Facebooku: www.facebook.com/tvp.info propozycje miejsc, które chcecie zobaczyć oraz osób, których pracę chcielibyście podejrzeć.

Zobacz więcej