RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Zamknęli się w klatkach. Sprawdzają, „jak one to znoszą”

Przy bramie UW trwa akcja w ramach kampanii „Jak one to znoszą” (fot. PAP/Rafał Guz)
Przy bramie UW trwa akcja w ramach kampanii „Jak one to znoszą” (fot. PAP/Rafał Guz)

Na 24 godziny wcielili się w rolę kur. Wolontariusze stowarzyszenia Otwarte Klatki chcą pokazać, jak ciężki jest los hodowanych w Polsce zwierząt. Uczestnicy akcji zwracają uwagę, by nie kupować jajek typu 3, czyli z chowu klatkowego.

Według szacunków, w Polsce hoduje się około 38 mln kur, z czego prawie 90 proc. w systemie klatkowym. Tymczasem kura przechowywana w klatce przez prawie rok ma do dyspozycji zaledwie od 450 do 750 cm kwadratowych.

Jedzmy mniej jajek

Przedstawiciele Stowarzyszenia Otwarte Klatki zachęcają konsumentów, by ograniczyli spożycie jajek z „trójką” lub w ogóle z nich zrezygnowali. Dla wszystkich zainteresowanych, uczestnicy eventu przygotowali e-booki z listą potraw bez jaj.

Ekolodzy, dietetycy i kucharze apelują, by nie kupować jaj od kur hodowanych w klatkach (oznaczone numerem 3). Ich zdaniem, jaja od kur hodowanych na wolnym wybiegu są zdrowsze i smaczniejsze (0 lub 1).

– Kury zamknięte w klatkach, by produkować jaja, popadają w obłęd i są narażone na bardzo destrukcyjne zachowania – tłumaczy Dobrosława Karbowiak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Akcje w obronie kur odbyły się w wielu dużych miastach Polski – oprócz Warszawy także w Bydgoszczy, Lublinie i Katowicach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polska pod Trybunał UE ws. klatek kur niosek

fot. PAP/Rafał Guz
fot. PAP/Rafał Guz

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej