Raport

#FabrykahejtuPO

Deputowani chcą oddać Gorbaczowa pod sąd za rozpad ZSRR

Michaił Gorbaczow twierdzi, że nie ma podstaw do procesu w sprawie rozpadu Związku Radzieckiego (fot. flickr.com/veni markovski)

Michaiła Gorbaczowa chce postawić przed sądem grupa rosyjskich deputowanych. Parlamentarzyści złożyli już wniosek do prokuratury o uznanie rozpadu Związku Radzieckiego za niezgodny z prawem i ukaranie „radzieckich separatystów”. Gorbaczow twierdzi, że nie ma podstaw do procesu.

Inicjatorami wniosku są deputowani z trzech ugrupowań: rządzącej Jednej Rosji, Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej i Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji.

Nie zapytano obywateli

Jak informuje dziennik „Izwiestia”, przedstawiciele Dumy twierdzą, że kierownictwo nieistniejącego już ZSRR nie wzięło pod uwagę opinii obywateli, którzy w referendum opowiedzieli się za zachowaniem integralności państwa radzieckiego.

Skutki odczuwane do dziś

W opinii deputowanych, skutki decyzji sprzed 23 lat są odczuwalne do dziś. Wskazują przy tym na ukraiński kryzys.

– W Kijowie giną ludzie, a winni są ci którzy na Kremlu podjęli decyzję o rozpadzie kraju – przekonuje poseł LDPR Michaił Diegtiariow. Jego koledzy twierdzą, że uznanie tamtych decyzji za niezgodne z prawem pozwoli mieszkańcom byłych republik radzieckich na zorganizowanie ruchów narodowo-wyzwoleńczych.

W ciągu ostatnich 20 dni już kilka razy ogłaszano moją śmierć

Gorbaczow: karać mnie za rozpad ZSRR to głupota

– Nie ma podstaw do procesu w sprawie rozpadu Związku Radzieckiego – twierdzi były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow.

Próba zbicia kapitału politycznego

Były radziecki przywódca działania deputowanych Dumy Państwowej nazywa „pełną głupotą”. W rozmowie z agencją Interfax Michaił Gorbaczow twierdzi, że próby weryfikacji postanowień sprzed 23 lat są bezpodstawne. W jego opinii grupa deputowanych postanowiła zbić polityczny kapitał na zapowiedziach reanimacji Związku Radzieckiego.

– Być może komuś bardzo przeszkadzam – tak Gorbaczow skomentował informację o możliwości postawienia go przed sądem. – W ciągu ostatnich 20 dni już kilka razy ogłaszano moją śmierć – zaznaczył. Dodał, że „ci ludzie nie mają sumienia”.

Nostalgia pozostała

Krytycznie o rozpadzie Związku Radzieckiego wielokrotnie wypowiadał się prezydent Władimir Putin. Między innymi zwracał na to uwagę w trakcie aneksji Krymu. Nostalgię za ZSRR najlepiej widać w sklepach z pamiątkami, gdzie rekordy popularności bije dawna radziecka symbolika.

CZYTAJ TAKŻE: Gorbaczow: „Jesteśmy rozczarowani Europą”

Rosjanie tęsknią za ZSRR (fot. flickr.com/rizobreaker)

źródło:
Zobacz więcej