RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Varga o Orbanie: Putin mu imponuje jako polityk-macho

Orban u Putina w styczniu 2014 r. (fot. arch. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
Orban u Putina w styczniu 2014 r. (fot. arch. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Najnowsze

Popularne

– Dla Viktora Orbana nie było alternatywy, na Węgrzech brakuje innego tak charyzmatycznego przywódcy – ocenia wyniki wyborów parlamentarnych w tym kraju Krzysztof Varga, pisarz i dziennikarz. Jego zdaniem, są pewne podobieństwa między Orbanem i Władimirem Putinem.

Wynikiem niedzielnego głosowania na Węgrzech Varga, który jest synem Polki i Węgra, nie jest zaskoczony. – Innej wiadomości, niż o zwycięstwie partii Fidesz, nie mogło być. Nikt nie brał pod uwagę tego, że Orban przegra – wskazał. Jedyną konkurencją dla partii Fidesz mogliby być socjaliści, ale oni „byli słabi i skompromitowani po tym, co wyprawiał premier Ferenc Gyurcsany – uzupełnił autor książki „Gulasz z turula”.

Varga podkreślał, że premier Węgier „prowadzi politykę populistyczną, a populizm się sprawdza”. – Trzeba przyznać Viktorowi Orbanowi, że jest bardzo charyzmatyczny i bardzo medialny – powiedział pisarz.

Polityka historyczna

Jak mówił, popularność Orbana na Węgrzech „jest wynikiem dwóch rzeczy”. – Z jednej strony – chodzi o prowadzenie przez niego polityki historycznej, tożsamościowej, mówienia Węgrom, że „oto powstali z kolan, że nie będą niczyją kolonią, że żadna zagranica nie będzie mówiła Węgrom, co mają robić”. Z drugiej strony – chodzi o obłożenie przez niego wielkimi podatkami zagranicznych firm, korporacji, hipermarketów, banków – wymieniał Varga.

Wskazał też na prosocjalną politykę Orbana, „która na Węgrzech zawsze się sprawdza” - np. obniżanie cen za gaz, prąd, wywóz śmieci. – Na Węgrzech wybory zawsze wygrywało się za pomocą haseł socjalnych. One najlepiej działają – zaznaczył.

Orban: Nie będzie nam Bruksela mówiła, co mamy robić, tak jak kiedyś mówili nam Moskwa i Wiedeń

Według Vargi, po ponownym zwycięstwie Orbana coraz trudniejsza będzie natomiast współpraca Polski i Węgier na arenie międzynarodowej. Zwrócił uwagę, że szef węgierskiego rządu „zaczął prowadzić politykę otwierania się na Wschód”, gdy tymczasem „polskie priorytety mają kierunek zachodni”.

Flirt z Rosją

– Orban zaczął flirtować z Rosją. Po pierwsze, wziął wielki kredyt od Rosjan, 10 miliardów euro, na rozbudowę elektrowni atomowej w Paks. Była to umowa podpisana właściwie za plecami narodu, „pod stołem”, bez wcześniejszych konsultacji, która w dużej mierze uzależnia Węgry od Rosji ekonomicznie. A także politycznie, czego dowodem było bardzo miękkie stanowisko Orbana i Węgier w stosunku do aneksji Krymu przez Rosję – powiedział Varga.

CZYTAJ TAKŻE: Partia Orbana triumfuje na Węgrzech

– Orban dużą część swojej popularności uzyskał dzięki eurosceptycyzmowi, a może nawet wrogości wobec Brukseli. Przypomnę cytat z Orbana, który w czasie jednego ze świąt narodowych, kilka lat temu, powiedział: „Nie będzie nam Bruksela mówiła, co mamy robić, tak jak kiedyś mówiła nam Moskwa i mówił nam Wiedeń”, czyli porównał Brukselę do stolicy imperium, które okupuje Węgry – mówił Varga.

Autorytarny i nowoczesny

– Węgry pod przewodnictwem Orbana odpływają powoli od wspólnoty europejskiej. Oczywiście nie formalnie, bo nadal są członkiem Unii Europejskiej. Ale przez ten „wschodni wiatr”, przez spoglądanie w tamtym kierunku właściwie odcinają się w pewien sposób od wspólnej Europy.

Podejrzewam, że Orbanowi Putin bardzo imponuje – jako twardziel, polityk-macho, sprawny fizycznie i twardy w polityce

Pytany o charakterystyczne, jego zdaniem, cechy Viktora Orbana, Varga ocenił, że „styl Orbana” jest „dosyć autorytarny, populistyczny, a jednocześnie - nowoczesny”.

– To nie jest polityk, który wyłącznie siedzi w gabinecie. To ktoś, kto bardzo lubi i potrafi występować publicznie. Ktoś dynamiczny. W 2013 roku, podczas powodzi na Węgrzech, Orban osobiście na wałach dowodził walką z tą powodzią. Pływał motorówką, wydawał rozkazy, składał w telewizji raporty narodowi. Kilka dni temu otwierał nową linię metra w Budapeszcie. To jest polityk, którego widzimy, jak gra w piłkę, walczy z powodzią, siedzi w kabinie motorniczego w metrze – wymieniał pisarz.

Zdaniem Vargi, są pewne podobieństwa między Viktorem Orbanem i Władimirem Putinem, „jeśli chodzi o styl”. – Podejrzewam, że Orbanowi Putin bardzo imponuje – jako twardziel, polityk-macho, sprawny fizycznie i twardy w polityce, potrafiący spotkać się z tzw. zwykłym człowiekiem, ktoś, kto jest dobry dla ludu i bezwzględny dla przeciwników politycznych – powiedział pisarz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej