RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jak usunąć kleszcza? Bez zapalniczki i masła!

Jeśli kleszcz porusza się - mamy pewność, że został wyjęty w całości (fot. flickr.com/ John Tann)
Jeśli kleszcz porusza się - mamy pewność, że został wyjęty w całości (fot. flickr.com/ John Tann)

Jak postępować w przypadku ukąszenia kleszcza? Bez wątpienia nie należy przypalać kleszcza, ani smarować go tłuszczem. Jeśli chcemy samodzielnie usunąć tego niebezpiecznego pajęczaka, to najlepszym narzędziem będzie pinceta.

– Jeśli kleszcz nie jest wczepiony w skórę (przed rozpoczęciem żerowania kleszcze „zwiedzają” nasze ciało w poszukiwaniu miejsca z delikatniejszą skórą, taką jak w pachwinach, pachach czy dołach łokciowych i kolanowych) to po prostu zdejmujemy go z ciała – tłumaczy Marta Supergan-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jeśli jednak dostrzeżemy kleszcza, który jest wczepiony w skórę, należy przestrzegać tych kilku prostych zasad.

– Jeśli kleszcz rozpoczął żerowanie - jest mocno wczepiony w skórę - należy go złapać przy samej skórze i zdecydowanym, lekko łukowatym ruchem wyciągnąć. Do tego celu najlepiej posłuży nam pinceta stomatologiczna lub jedno z podobnych narzędzi do kupienia w aptece – wyjaśnia Marta Supergan-Marwicz.

Zdecydowanie odradza się przypalanie lub smarowanie kleszczy tłuszczem

– Nie należy kleszczy wyciągać gołą ręką. Zdecydowanie nie wolno kleszczy przypalać lub smarować tłuszczem. Ze względu na budowę narządów gębowych nie ma sensu kręcenie kleszczem w prawą lub lewą stronę. Jeśli kleszcz porusza się - mamy pewność, że został wyjęty w całości. Miejsce po ugryzieniu należy zdezynfekować – dodaje specjalistka.

CZYTAJ TAKŻE: „Gołębie” kleszcze niebezpieczne dla ludzi

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej