RAPORT

Pogarda

Eksperci o rządowych obietnicach; „Nasze mózgi są źle skonstruowane”

Najnowsze

Popularne

TVP Info i „Dziennik Gazeta Prawna” rozliczają polityków z obietnic. Na 164 obietnice, złożone przez premiera Donalda Tuska, do tej pory zrealizowano 43. Dziewięć zakończyło się kompromisem, a kolejnych 50 jest w trakcie realizacji. Tak wynika z analiz, przygotowanych przez dziennikarzy i Press Club Polska. Według prof. Janusza Czapińskiego, gościa „Twojego Info”, to bardzo dobry wynik.

– Nasze mózgi są źle skonstruowane – uważa prof. Czapliński, psycholog społeczny. Jego zadaniem przeciętny człowiek spełnia zaledwie niecałe 20 proc. obietnic. Zdaniem gościa programu „Twoje Info”, ludzie wychodzą zwykle z błędnych przesłanek. – Myślimy, że to, co jest teraz, będzie się rozwijało w przyszłości – dodał.

– W Stanach Zjednoczonych obietnice są spełniane w o wiele mniejszym stopniu – uważa z kolei Ewa Marciniak z UW. Jej zdaniem USA spełniona jest zaledwie co piąta obietnica.

„Nie wierzymy politykom”

– Może dotrzymają słowa w jednym, czy dwóch punktach, ale nie więcej – uważają ludzie, zapytani przez reportera TVP Info w Katowicach. Ich zdaniem to, co mówią politycy, to „kiełbasa wyborcza”, na która nabierają się zwłaszcza ludzie starsi.

Zobacz cały program „Twoje Info”

teraz odtwarzane
Ludzie o obietnicach rządu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej