„Naukowiec powinien wiedzieć, jak sięgać po pieniądze”

– Polscy naukowcy często boją się, że ktoś im ukradnie pomysł. Pokutuje zawiść, nieufność, niewiara w innych. Nie konsultuję się, bo obawiają się ośmieszenia. To trzeba zmienić – mówiła w TVP Info minister edukacji i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Minister edukacji zdradziła w TVP Info, że trwają analizy przyczyn, dla których polscy naukowcy zbyt rzadko sięgają po unijne fundusze, jednocześnie narzekając na ich niedostatek. – Chcemy zmobilizować polskich naukowców – powiedziała minister nauki i wymieniała przyczyny, które jej zdaniem zdecydowały o tym, że Polacy tak mało korzystali z unijnych pieniędzy przeznaczonych na naukę.

Naukowcy boją się kradzieży intelektualnej

– Przede wszystkim brak zaufania do siebie. Polscy naukowcy często boją się, że ktoś im ukradnie pomysł – powiedziała prof. Kolarska-Bobińska .

Jej zdaniem pokutuje zawiść, nieufność, niewiara w innych. – Nie konsultuję się, bo obawiają się ośmieszenia – wyjaśniała minister. Jej zdaniem musimy zmienić sposób zarządzania instytutami i uniwersytetami.

Trzeba umieć sięgać po unijne pieniądze

– Często w kontekście nauki mówimy, że nie chcemy korporacji. Ale uniwersytety po to, aby pozwalały na swobodę myślenia, muszą być skutecznie i efektywnie zarządzane. I to nie ma nic wspólnego z korporacjonizmem. To jest pomaganie uczonym sięgać po europejskie pieniądze – powiedziała w TVP Info prof. Lena Kolarska – Bobińska, minister edukacji i szkolnictwa wyższego.

źródło:
Zobacz więcej