Prezydent: tarcza antyrakietowa w Polsce decyzją nie do cofnięcia

– Są zapewnienia ze strony amerykańskiej o zrealizowaniu wcześniej planowanych przedsięwzięć. Takim jest m.in. budowa amerykańskiej tarczy antyrakietowej z elementami na ziemiach polskich. To będzie oznaczało, że będą także i żołnierze amerykańscy, a tarcza antyrakietowa będzie częścią wspólnego systemu ogólnonatowskiego. To są decyzje, które zapowiadają: tu będą ważne dla Stanów Zjednoczonych instalacje – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w specjalnym wywiadzie dla TVP Info.

– To jest wykonanie dotychczasowych ustaleń. Ta decyzja będzie wykonana w roku 2018 r. Wydaje się, że w klimacie wytworzonym przez sytuację na Krymie, to będą decyzje już nie do cofnięcia ze strony Stanów Zjednoczonych, a nam na tym zależy – powiedział prezydent RP, który był gościem programu „Dziś wieczorem” w TVP Info.

„Rosja ma wybór: neoimperializm albo dobrobyt”

Prezydent ocenił, że w zachowaniu Rosji widzi „trochę improwizacji i odpowiedzi na zmieniającą się sytuację”. – Jeszcze niedawno wydawało się, że prezydent Putin triumfuje po fiasku szczytu w Wilnie, że inną metodą wprowadzi Ukrainę w orbitę wpływów rosyjskich. Ale tu nastąpiła głęboka korekta tego planu ze względu na rewolucyjny charakter zmian na Majdanie.

Pewne jest, że Rosja ma przed sobą trudny wybór: albo wybierze strategię straszenia i najeżdżania sąsiadów, albo wybierze drogę wewnętrznej głębokiej modernizacji – mówił prezydent. I wyjaśnił, że oznacza to wybór między realizacją ciągot neoimperialnych a nowoczesnością i dobrobytem. – Dzisiaj Rosja wybrała ten wariant dla nas nie do zaakceptowania – podkreślił Bronisław Komorowski.

teraz odtwarzane
Bronisław Komorowski o punkcie 5. Traktatu Północnoatlantyckiego

„Obronności nie buduje się w obliczu zagrożenia”

Gość programu „Dziś wieczorem” pytany, czy w związku z wydarzeniami na Krymie, Polska nie powinna zrewidować swojego podejścia do sytemu obronnego odparł zdecydowanie: – Sił zbrojnych i w ogóle systemu bezpieczeństwa i obronności nie buduje się w obliczu zagrożenia. To trzeba budować przez wiele, wiele lat.

– Mogę powiedzieć z ogromną satysfakcją, że my to robimy od kilkunastu lat w sposób bardzo konsekwentny. I wystarczy, że będziemy robili to dalej, to znaczy, że będziemy umacniali naszą pozycję w NATO. Będziemy wydawali nie mniej pieniędzy na modernizację techniczną sił zbrojnych, że konsekwentnie będziemy reformowali siły zbrojne, tak jak to ma miejsce w tej chwili. I nie będziemy musieli nic nadzwyczajnego robić pod wpływem zjawisk zachodzących na wschód od Polski, bo to wszystko się dzieje wedle logiki, która została nadana m.in. w 2001 r. po wejściu do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Trzeba pilnować, aby te pieniądze były racjonalnie wydawane, tak aby był ewidentny przyrost zdolności bojowych Wojska Polskiego – stwierdził prezydent.

Obama w Polsce 4 czerwca?

Pytany o szansę na przyjazd prezydenta USA do Polski w rocznicę 4 czerwca, prezydent stwierdził, że są okoliczności, które pozwalają na to liczyć.

teraz odtwarzane
Prezydent o wizycie Obamy w Polsce

Zobacz całą rozmowę z prezydentem Bronisławem Komorowskim

teraz odtwarzane
Bronisław Komorowski w TVP Info

źródło:
Zobacz więcej