Będzie można rejestrować auta z kierownicą po prawej stronie

Polska będzie musiała zezwolić na rejestrację aut z kierownicą po prawej stronie – zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Chodzi o samochody przystosowane do ruchu lewostronnego, sprowadzane na przykład z Wielkiej Brytanii.

Sędziowie podzielili argumenty Komisji Europejskiej, która złożyła pozew przeciwko Polsce. Bruksela uznała, że Warszawa narusza unijne prawo, nie zezwalając na rejestrację samochodów z kierownicą po prawej stronie.

Pozew Komisji Europejskiej

Pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu za odmowę rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie wystosowała Komisja Europejska.

Komisja Europejska podkreśliła, że skoro takie samochody są rejestrowane w innych krajach i ich właściciele nie są zmuszani do przekładania kierownicy, Polska nie może być wyjątkiem.

Argumenty strony polskiej

Polskie Ministerstwo Infrastruktury powoływało się na względy bezpieczeństwa. Zdaniem przedstawicieli resortu kierownica po prawej stronie auta ogranicza pole widzenia kierowcy przy wyprzedzaniu, co jest ważnym argumentem przy niewielkim procencie dróg dwujezdniowych w Polsce. Te tłumaczenia jednak nie przekonały Komisji i sprawa znalazła finał w Luksemburgu.

Kierowca nie mógł zarejestrować auta

Sprawą zajęła się kilka lat temu Komisja Europejska. Została zaalarmowana przez mieszkańca Kielc Grzegorza Dorobka, któremu w Polsce odmówiono rejestracji samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii z kierownicą po prawej stronie.

źródło:
Zobacz więcej