RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosjanie zajęli sztab ukraińskiej marynarki w Sewastopolu

Rosyjscy wojskowi zajęli sztab marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie – podała agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na źródła w ukraińskiej flocie. Ukraińscy oficerowie starali się wcześniej opanować tłum wokół bazy, jednak – jak zapewnił rzecznik jednostki – żołnierze nie otworzyli ognia, bo wśród szturmujących były kobiety pełniące rolę „żywych tarcz”.

– Wszystkie pomieszczenia i cały teren sztabu kontrolują rosyjscy żołnierze. Trwa przekazywanie broni – powiedział rozmówca agencji, według którego ukraińscy wojskowi opuszczają sztab.

Przedstawiciel MON poinformował, że członkowie samoobrony nie mają broni palnej. Niektórzy z nich są w maskach. Przy wejściu do sztabu sił morskich Ukrainy w Sewastopolu zawisły rosyjskie flagi

Na Krym bezzwłocznie mieli udać się tymczasowy minister obrony Ukrainy Ihor Tieniuch oraz wicepremier Witalij Jarema, odpowiedzialny za resorty siłowe. Zarządzenie w tej sprawie wydał szef rządu Arsenij Jaceniuk.

Wcześniej minister Teniuch oświadczył, że mimo podpisania przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina traktatu przyłączającego Krym do Rosji siły ukraińskie nie odejdą z półwyspu. Zapytany przez dziennikarzy na marginesie posiedzenia rządu w Kijowie, czy Ukraina wycofa swoje siły z terytorium krymskiej autonomii, Teniuch powiedział: „Nie, zostaniemy”.

Nie wpuszczą ukraińskich wysłanników?

Premier Krymu Siergiej Aksjonow na wieść o wyjeździe na półwysep członków ukraińskiego rządu zapowiedział, że nie zostaną oni tam wpuszczeni. – Na Krymie nikt na nich nie czeka. Na Krym nikt ich nie wpuści i natychmiast odprawi – powiedział Aksjonow.

Na Krymie wrze

Sytuacja na Krymie pozostaje napięta. Po zastrzeleniu przez Rosjan ukraińskiego żołnierza w Symferopolu na Krymie Ministerstwo Obrony Ukrainy zezwoliło swoim żołnierzom na półwyspie na użycie broni. Dotychczas mieli oni rozkazy nieulegania prowokacjom okupującej Krym rosyjskiej armii.

w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się przypadki porwań oficerów armii ukraińskiej. Takich incydentów było pięć. Trzech żołnierzy udało się uwolnić, dwóch pozostaje w rękach samoobrony.

Przysięga wierności

Samoobrona Krymu zachęca ukraińskich żołnierzy, by złożyli przysięgę na wierność tzw. Republice Krymu, która we wtorek została przyjęta do Federacji Rosyjskiej. Ukraińcy na razie nie godzą się na złamanie przysięgi wobec swego kraju i pozostają w swych bazach otoczonych przez wojska rosyjskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej