RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Schetyna: trzeba usiąść do rozmów z odbezpieczonym pistoletem

– Trzeba usiąść do stołu i rozmawiać o rozwiązaniu tego konfliktu, ale mieć odbezpieczony pistolet jeśli chodzi o sankcje. One muszą zostać wprowadzone – powiedział Grzegorz Schetyna, w TVP Info, w programie „Dziś Wieczorem”.

Poseł PO Grzegorz Schetyna komentował w TVP Info wydarzenia mijającego dnia, głównie sytuację na Ukrainie. Jego zdaniem nie może być zgody współczesnego świata na tego rodzaju demonstrację, jaką dzisiaj przedstawił prezydent Rosji Władimir Putin.

„Polityka jest debatą”

– Wierzę, że polityka jest debatą i że powstanie grupa kontaktowa, która zacznie rozmawiać – Rosja i kraje OBWE. Pewnie w Szwajcarii. Ta propozycja Angeli Merkel jest bardzo dobra i nieskonsumowana. Trzeba usiąść do stołu rozmów i rozmawiać o rozwiązaniu tego konfliktu, ale mieć odbezpieczony pistolet, jeśli chodzi o sankcje. One muszą zostać wprowadzone – powiedział Grzegorz Schetyna w TVP Info.

Schetyna odniósł się też do planowanego spotkania szefów rządów UE. – Nie wyobrażam sobie innego wariantu, jak wspólny głos. I wprowadzenie realnych sankcji, aby Putin wiedział, że jeżeli jest akcja, to także następuje reakcja – powiedział Schetyna i podkreślił, że wiele można zrobić.

„Nie straszyć, podejmować decyzje”

- To chociażby techniczne odsunięcie Rosji od tych najważniejszych miejsc, które dają jej prestiż, jak chociażby G8. To także kwestia zabrania wiz, zamrożenia kont także rodzinom osób odpowiedzialnych za kryzys. Trzeba być twardym. Nie można straszyć, bo Rosja nie przestraszy się memorandów i nie konkretnych akcji. Te muszą być konkretne – powiedział Grzegorz Schetyna.

źródło:
Zobacz więcej