„W Polsce nie ma służby zdrowia tylko służba śmierci”

– Głównym problemem jest to, że Polacy nawet 200 dni czekają w kolejce do lekarza specjalisty – mówił w programie „Minęła dwudziesta” poseł Patryk Jaki (SP). Politycy rozmawiali o sytuacji w polskiej służbie zdrowia, pomysłach na rozwiązanie problemów w tej dziedzinie oraz o działaniach ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Służba zdrowia znów bije rekordy. Gigantyczne kolejki do specjalistów to nie wszystko. Ostatnio padł rekord czasu pracy lekarza bez przerwy. Choroby systemu ochrony zdrowia zdiagnozowane mamy doskonale, jednak z ich leczeniem jest już spory problem. Pytanie tylko czy metody są nieskuteczne, czy też materia wyjątkowo odporna na terapię.

Andrzej Orzechowski (PO) stwierdził, że służba zdrowia zmienia się nieustannie, a jej sytuacja nie jest zależna tylko od tego rządu. – Służba zdrowia zmienia się nieustannie i nie tylko za tego rządu. Każdego rządu w ciągu ostatnich 25 lat – mówił poseł.

Orzechowski dodał, że kolejki do lekarzy były 10 lat temu i 15 lat temu. Powiedział też, że pomimo zwiększonych nakładów finansowych na służbę zdrowia zwiększa się też zapotrzebowanie na sprzęt. – Przez ostatnie 10 lat środki na ochronę zdrowia podwoiły się w gruncie rzeczy, ale też technologie poszły zdecydowanie do przodu. Mamy coraz więcej możliwości diagnostycznych, zwiększa się też zapotrzebowanie pacjentów – mówił polityk.

teraz odtwarzane
Orzechowski: „służba zdrowia zmienia się nieustannie”

Bolesław Piecha (PiS) powiedział, że nie słyszał żadnych propozycji od ministra Arłukowicza. – Ja nie słyszałem, przez te 2,5 roku, żadnych propozycji i nie oczekuję teraz też żadnych propozycji. Nie z tego powodu, że źle życzę polskim pacjentom. Bardzo dobrze życzę polskim pacjentom, tylko ten minister żadnych propozycji dla polskich pacjentów mieć nie będzie – mówił.

Dodał jednak, że jest gotów poprzeć Arłukowicza, jeżeli przedstawi on konkretną propozycję. – Będziemy was popierać, jeżeli chodzi o dobro pacjenta, niech mi pan wierzy (…) tylko musimy wiedzieć, co mamy popierać. Pokaż mi pan panie pośle jeden dokument, który się urodził za kadencji tego ministra, o którym można by było w ogóle dyskutować. (…) Nie było takiego dokumentu – powiedział Piecha.

teraz odtwarzane
Piecha: „musimy wiedzieć, co mamy popierać”

– Sytuacja w służbie zdrowia jest taka jaką widzimy. () Żeby nie było pesymistycznie, pośród tych różnych niedobrych rzeczy i sygnałów, które z tego systemu i ze służby zdrowia do nas docierają to jako przedstawiciel koalicji jedną przynajmniej pozytywną rzecz muszę powiedzieć, dłużej żyjemy i ta długość naszego życia się zwiększa – powiedział Jarosław Kalinowski (PSL).

teraz odtwarzane
Kalinowski: „sytuacja w służbie zdrowia jest taka jaką widzimy”

Marek Balicki (SLD) stwierdził, że w służbie zdrowia panuje chaos. – Niewątpliwie mamy chaos w kierowaniu systemem opieki zdrowotnej, czyli w tym zarządzaniu bieżącym. Z jednej strony mamy brak koncepcji, a z drugiej strony nieumiejętność radzenia sobie.

Polityk dodał, że podsumowaniem siedmiu lat rządów ministra Arłukowicza jest chaos. – Ten chaos, labirynt to wszystko o czym mówi minister Arłukowicz to jest podsumowanie siedmiu lat rządów. Tylko problem jest w tym, że nie ma recepty, a czas płynie, bo premier dał czas do końca marca. Nie ma dobrej diagnozy i wynikającej z tej diagnozy recepty co robić, a czasu zostało niewiele – mówił.

teraz odtwarzane
Balicki: „mamy chaos w kierowaniu systemem opieki zdrowotnej”

– Chciałbym wszystkim przypomnieć, że pan minister zobowiązał się, że podstawową sprawą, którą rozwiąże w ciągu najbliższych miesięcy będzie zwiększenie ilości specjalistów. Dzisiaj, jak wskazały badania Najwyższej Izby Kontroli, głównym problemem jest to, że Polacy nawet 200 dni czekają w kolejce na lekarza specjalistę. Czyli pan minister Arłukowicz nie posuwa nas do przodu, a cofa. (…) My nie mamy w Polsce do czynienia ze służbą zdrowia tylko służbą śmierci – ocenił Patryk Jaki (SP).

teraz odtwarzane
Jaki:„Polacy nawet 200 dni czekają w kolejce na lekarza”

Armand Ryfiński (TR) dodał, że nie ma żadnej koncepcji zmiany systemu w służbie zdrowia. – Jeżeli ministerstwo zdrowia zajmuje się zmianą logo i na to wydaje kilkaset tysięcy złotych po to, żeby to wizerunkowo ładnie wyglądało, (…) to pokazuje jak ten minister jest zagubiony i rzeczywiście chce tylko wizerunkowo, te takie groźne słowa, że „to będzie bolesne” – mówił poseł.

teraz odtwarzane
Ryfiński : „nie ma żadnej koncepcji zmiany”

źródło:
Zobacz więcej