RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ewakuowano polski konsulat na Krymie: jest niebezpiecznie

(fot. arch. PAP/Paweł Kula)
(fot. arch. PAP/Paweł Kula)

Ewakuowano konsulat RP w Sewastopolu na Krymie – poinformował na Twitterze minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak napisał, przyczyną ewakuacji są „utrzymujące się niepokoje ze strony rosyjskich sił”. Opiekę konsularną przejmie konsulat w Odessie.

Biuro rzecznika MSZ podało w sobotę, że działalność konsulatu w Sewastopolu zawieszono czasowo, a dotychczasowe zadania tego urzędu przejmuje konsulat w Odessie.

W związku z nieprzewidywalnością sytuacji na części terytorium Ukrainy, tj. w Autonomicznej Republice Krymu oraz w Sewastopolu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych po raz kolejny wezwało także Polaków, przebywających na Półwyspie Krymskim, do jego opuszczenia.

Zastępca dyrektora Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafał Sobczak powiedział PAP w sobotę, że ze względu na wydarzenia na Krymie i demonstracje we wschodniej Ukrainie MSZ apeluje do polskich obywateli, by – jeśli to nie jest niezbędne – nie jeździć w te regiony. MSZ odradza podróże do obwodów: charkowskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego, ługańskiego i zaporoskiego.

Sobczak zaznaczył, że wszystkie osoby przebywające w tych regionach powinny zgłosić swój pobyt w systemie e-konsulat, „a w razie wątpliwości co do sytuacji bezpieczeństwa, kontaktować się bezpośrednio z konsulatami generalnymi RP w Charkowie, Doniecku”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej