Turczynow blokuje krymskie referendum

Prorosyjskie władze Krymu zaplanowały referendum na 16 marca (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

O wstrzymaniu decyzji parlamentu Krymu w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego przyłączenia do Rosji zadecydował Ołeksandr Turczynow. Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy, który jest zarazem przewodniczącym ukraińskiego parlamentu, chce też rozwiązać parlament Krymu.

– Rada Najwyższa Ukrainy zainicjuje procedurę rozwiązania parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu. Obronimy nienaruszalność terytorium Ukrainy – powiedział Turczynow w krótkim wystąpieniu telewizyjnym.

To nie będzie referendum, lecz farsa, fałsz i przestępstwo wobec państwa, przygotowane przez wojskowych Federacji Rosyjskiej

– Rada Najwyższa Krymu, która jest całkowicie kontrolowana przez wojskowych z sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, podjęła bezprawną decyzję o przeprowadzeniu referendum w sprawie wejścia Krymu w skład Rosji. To nielegalna i nikczemna decyzja. Niezgodna z wolą Ukraińców i interesami obywateli mieszkających w autonomii – podkreślił Turczynow.

Dodał, że przeprowadzenie nawet regionalnego referendum w ciągu dziesięciu dni jest niemożliwe. – To nie będzie referendum, lecz farsa, fałsz i przestępstwo wobec państwa, przygotowane przez wojskowych Federacji Rosyjskiej – powiedział.

Prorosyjskie władze Krymu zaplanowały referendum na 16 marca.

źródło:

Zobacz więcej