RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hakerzy uderzyli w bitcoiny

1
Szef Mt. Gox Mark Karpeles przepraszał na konferencji prasowej (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)

Firma Mt. Gox z siedzibą w Tokio, swego czasu największa na świecie giełda obsługująca transakcje wirtualną walutą bitcoin, wystąpiła w Japonii o ochronę przed wierzycielami. W wyniku ataków hakerskich straciła bitcoiny wartości prawie pół miliarda dolarów.

Przed kilku tygodniami tygodni Mt. Gox wstrzymał bitcoinowe transakcje, co wywołało rozliczne spekulacje na temat kondycji i bezpieczeństwa wirtualnej waluty.

Szef tej firmy Mark Karpeles przepraszał na konferencji prasowej, przyznając, że upadek Mt. Gox był spowodowany „słabościami w naszym systemie”. Wyraził jednocześnie przekonanie, że wirtualna waluta będzie się nadal umacniać.

W czwartek Amerykanin Gregory Greene, który oszacował swe straty spowodowane przez Mt. Gox na 25 tys. USD, złożył przeciwko tej giełdzie pozew w Chicago, twierdząc, że nie zapewniła ona użytkownikom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Mt. Gox przyznał, że stracił ok. 750 tys. bitcoinów swoich klientów i ok. 100 tys. własnych, czyli ok. 7 proc. wszystkich wyemitowanych dotąd bitcoinów. Według obecnego kursu (1 bitcoin – 565 USD) jest to ok. 480 milionów USD.

Bitcoin to wirtualna, generowana matematycznie waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W obiegu pojawiła się w 2009 r. Do kontroli generowania bitcoinów i transakcji w tej walucie wykorzystywana jest kryptografia. Przyjęto założenie, że emisja bitcoinów nie przekroczy 21 milionów, co ma na celu utrzymanie ich wartości.

źródło:

Zobacz więcej