RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Scena zbrodni”

„Scena zbrodni”
„Scena zbrodni”

Znakomity dokument, w którym Joshua Oppenheimer pokazuje mechanizmy działania bandytów, którzy przed laty w majestacie prawa mordowali w Indonezji ludzi, posądzanych o komunizm. Poetykę dokumentu reżyser wzbogacił o inscenizacje rodem z kina bollywoodzkiego, co obnażyło i otworzyło bohaterów filmu. Powstała jednocześnie fascynująca i przerażająca psychodrama.

Oppenheimer spędził siedem lat z dawnymi dowódcami brygad śmierci w Indonezji. W latach 1965-1966, po puczu wojskowym, reżimowe władze zamordowały tam ponad milion ludzi. Seryjnymi morderstwami tych, na których padł choćby cień podejrzenia o lewicowe sympatie, zajmowali się członkowie paramilitarnej organizacji Panczaszila, która nadal ma się w Indonezji bardzo dobrze. Zbrodniarze nigdy nie zostali ukarani, co więcej pławią się w luksusie. Uznano ich za bohaterskich kombatantów, którzy walczyli o demokrację. W Indonezji nadal rządzi skorumpowana junta, a gangsterzy otaczani są kultem jako wolni ludzie.

Oppenheimer postanowił, że porozmawia z dawnymi oprawcami i poprosi ich, by opowiedzieli mu i pokazali, jak mordowali ludzi. Kilku członków brygad śmierci z chęcią zgodziło się na propozycję reżysera. Propozycja amerykańskiego filmowca bardzo im schlebiała. Od dawna bowiem czerpali wzorce swoich zachowań z amerykańskiej pop kultury – ubierali się tak jak aktorzy filmowi, itp. I co najważniejsze, przeczuwali, że film nada wzniosłości ich krwawej profesji, staną się wreszcie prawdziwymi artystami.

Poraża samozadowolenie morderców, całkowity brak skruchy, czy współczucia dla ludzi, których seryjnie zabijali. Oppenheimer proponuje w pewnym momencie swoim bohaterom, by zainscenizować kilka fantastycznych, muzycznych scen, co pozwoli stworzyć film o wysokiej wartości artystycznej. Ten zabieg sprawia, że jednemu z bandziorów na chwilę zsuwa się z twarzy maska samozadowolenia.

Znakomity film Oppenheimera obnaża barbarzyńską naturę człowieka, tak okrutną, że w trakcie oglądania ma się nadzieję, że choć część okaże się makabryczną fikcją.

Film jest nominowany do Oscara.

„Scena zbrodni” , Dania/Norwegia/Wielka Brytania 2012. ("The Act of Killing"), reż. Joshua Oppenheimer

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej