Dwukrotnie wzrosła liczba konkubinatów

(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Ok. 3 proc. Polaków, głównie ludzi młodych, żyje w konkubinacie. W ciągu dziesięciu lat liczba osób nie będących w prawnym związku małżeńskim wzrosła niemal dwukrotnie, do 643 tys. osób – wynika z danych przedstawionych w siedzibie Episkopatu Polski.

Podczas konferencji pt. „Konkubinat? I co dalej?” przedstawiono dane dotyczące tego zjawiska w oparciu o informacje GUS z przeprowadzonego w 2011 r. spisu powszechnego. Organizatorami spotkania były: Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin oraz Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Z danych wynika, że w konkubinacie żyje około 3 proc. Polaków, natomiast w małżeństwach z dziećmi - 60 proc. Znaczną grupę (18 proc.) stanowią rodziny niepełne (samotna matka lub samotny ojciec z dziećmi). W konkubinatach wychowuje się 3 proc. dzieci w wieku do 24. roku życia.

Ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego zwrócił uwagę, że zjawisko konkubinatu dotyczy już 643 tys. osób. W ciągu dziesięciu lat liczba ta wzrosła niemal dwukrotnie - z 396 tys. w 2002 r. Towarzyszy temu 40-procentowy wzrost liczy osób rozwiedzionych. W ciągu dziesięciu lat zmalała, z 309 tys. do 185 tys., liczba osób żyjących w stałej separacji.

Większość osób żyjących w konkubinacie to kawalerowie i panny (62 proc.). Jedynie co czwarty konkubinat stanowią osoby, które wcześniej zawarły związek małżeński. Blisko połowę konkubinatów w Polsce (49 proc.) tworzą osoby poniżej 34. roku życia.

źródło:

Zobacz więcej