RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

35 mld USD pomocy – tyle potrzebuje Ukraina

(fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)
(fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015 – ocenia tamtejsze ministerstwo finansów i bank centralny. Władze w Kijowie zwróciły się do partnerów zagranicznych, szczególnie USA i Polski, o udzielenie kredytu w ciągu 1-2 tygodni.

– W ciągu ostatnich dwóch dni przeprowadziliśmy konsultacje i spotkania z ambasadorami UE, USA i innych państw oraz z organizacjami finansowymi o pilnym udzieleniu Ukrainie pomocy makrofinansowej – poinformował w poniedziałek p.o. ministra finansów Ukrainy Jurij Kołobow.

Według niego Kijów proponuje przeprowadzenie dużej konferencji donatorów z udziałem UE, USA, Polski, a także MFW i innych organizacji finansowych. Byłaby ona poświęcona pomocy dla Ukrainy na modernizację, przeprowadzenie reform i realizację umowy stowarzyszeniowej z UE.

Kołobow zwrócił się także do podmiotów aktywnych na rynku finansowym i do obywateli, by wszyscy zachowali spokój i zapewnili stabilną pracę instytucji finansowych. Ministerstwo finansów i Narodowy Bank Ukrainy pracują 24 godziny na dobę, by zapewnić stabilną pracę systemu finansowego kraju – podkreślił. Sytuację w sferze finansów określił jako „trudną, lecz w całości pod kontrolą”.

źródło:

Zobacz więcej