Trzecie złoto Domraczewej! Bezbłędna Hojnisz

Daria Domraczewa (fot. Getty Images)

Daria Domraczewa zdobyła trzeci złoty medal olimpijski w Soczi! Białorusinka wygrała bieg masowy na 12,5 km. Srebro wywalczyła Czeszka Gabriela Soukalova, a brąz Norweżka Tiril Eckhoff. Najlepsza z Polek Monika Hojnisz wykazała się bezbłędnym strzelaniem i zajęła szóste miejsce.

Długo nie było wiadomo czy zawodniczki wybiegną w poniedziałek na trasę. Warunki utrudniała gęsta mgła, która jednak popołudniu czasu lokalnego zaczęła opadać. Kilka godzin wcześniej aura uniemożliwiła jednak przeprowadzenie rywalizacji mężczyzn ze startu wspólnego na 12,5 km. Została ona przełożona na wtorek na godz. 11.30 czasu polskiego.

Bieg masowy zakończył indywidualną rywalizację biathlonistek w Soczi. Na liście startowej znalazło się 30 nazwisk – medalistki poprzednich konkurencji, zawodniczki z czołowej "15" Pucharu Świata oraz biathlonistki, które w dotychczasowych biegach w Soczi uzyskały najwięcej punktów w specjalnej klasyfikacji. Odpowiednio trzecie i szóste miejsce w tej ostatniej grupie zajęły Hojnisz i Nowakowska-Ziemniak. Pałka była 14. i dopiero wycofanie się Niemki Franziski Preuss pozwoliło jej znaleźć się w stawce.

Na pierwszym poniedziałkowym strzelaniu spudłowało jedynie siedem zawodniczek. Niestety w tym gronie znalazły się Krystyna Pałka i Weronika Nowakowska-Ziemniak – pomyliły się jednokrotnie. Prowadziła Rosjanka Anastasija Kuźmina przed Norweżką Tiril Eckhoff oraz Czeszką Gabrielą Soukalovą.

Przed drugim strzelaniem na prowadzenie wysunęła się Białorusinka Daria Domraczewa. Nie popełniła błędu na strzelnicy i osiągnęła 10 sekund przewagi nad Soukalovą. Pozycję w środku stawki utrzymała Hojnisz, która również nie zaliczyła pudła. Mimo początkowej pomyłki dobrze biegła Nowakowska-Ziemniak.

Trzecia wizyta na strzelnicy umocniła przewagę czołowej dwójki. Domraczewa wyprzedzała Soukalovą o 15 sekund. Trzecia Niemka Evi Sachenbacher–Stehle traciła już 35 sekund do Białorusinki. Procentowała celność Hojnisz. Najmłodsza z Polek zajmowała 8. lokatę.

Na ostatnim strzelaniu po jednym pudle zanotowały Domraczewa i Soukalova. Białorusinka dotarła jednak niezagrożona na pierwszym miejscu zaliczając trzeci olimpijski triumf w Soczi! Druga była Soukalova, a na trzecim miejscu zawody skończyła Eckhoff. Hojnisz wykazała się bezbłędnością także na ostatniej próbie strzeleckiej i ostatecznie zajęła szóste miejsce. Pałka została sklasyfikowana na 19. miejscu, a Nowakowska-Ziemniak 20.