RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„UE i USA wybrały Ukrainie europejską przyszłość”

„Kommiersant” opublikował wywiad z Siergiejem Ławrowem, minister spraw zagranicznych Rosji
„Kommiersant” opublikował wywiad z Siergiejem Ławrowem, minister spraw zagranicznych Rosji

UE i USA nie pozwoliły narodowi ukraińskiemu dokonać „swobodnego wyboru”; i same wybrały dla niego „europejską przyszłość” – ocenił Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji w artykule opublikowanym na łamach dziennika „Kommiersant”.

„Teza, iż Ukraina powinna powtórzyć drogę, którą przeszły Polska i inne kraje Europy Wschodniej, jest niepoprawna. Wszak nikt nie proponuje Kijowowi realnej perspektywy wejścia do UE. W istocie chodzi o jednostronne przyjęcie dyktowanych przez Brukselę warunków, w tym usunięcie barier dla ekspansji handlowej UE” – wskazał Ławrow.

Rosyjski minister oznajmił, że „sytuacja, gdy proces demokratycznego wyrażania woli zastępowany jest uliczną demokracją, gdy opinię kilku tysięcy manifestantów usiłujących przy użyciu siły wywrzeć wpływ na władze, przedstawia się jako głos narodu, jest nie do przyjęcia”.

„Rozruchy, akty przemocy na ulicach w dowolnym kraju Unii Europejskiej odbierane są tak, jak na to zasługują, tj. jako zagrożenie dla ładu społecznego i ustroju demokratycznego” – zauważył szef MSZ Rosji.

Ławrow oświadczył, że „jest wątpliwe, by rozchwianie sytuacji w państwie leżącym w centrum kontynentu europejskiego służyło czyimkolwiek interesom”. „Nie można nie dostrzegać, że w działaniach antyrządowych sił na Ukrainie coraz aktywniej przejawiają się nacjonalistyczne i ekstremistyczne nastroje; że antyrosyjska retoryka określonych kręgów łączy się z antysemickimi i rasistowskimi wezwaniami” – zaznaczył.

Minister oznajmił, że „oznacza to, iż obok rządu i popieranych przez państwa zachodnie liderów opozycji powstają inne siły, które – w istocie rzeczy – nie są przez nikogo kontrolowane i które – jak wszystko na to wskazuje – nie zamierzają przestrzegać cywilizowanych standardów postępowania”.

Ławrow podkreślił, że „kwestia priorytetów integracyjnych schodzi tam na drugi plan, ustępując coraz radykalniejszym hasłom niemającym nic wspólnego z europejską kulturą”.

„Próby przymykania na to oczu w dążeniu do tego, aby obraz sytuacji za wszelką cenę wepchnąć w szablonowe ramy – dobra opozycja przeciwko złemu rządowi – są krótkowzroczne” – ostrzegł.

Z kolei jako „absolutnie pozbawione perspektyw” określił rosyjski minister „próby decydowania za obywateli Ukrainy, jaka powinna być przyszłość ich państwa, a nawet kto konkretnie powinien wchodzić w skład ich rządu”.

„Taka inżynieria społeczna nieuchronnie przyniesie opłakane rezultaty” – podkreślił.

Artykuł Ławrowa ukazał się w dniu przyjazdu do Moskwy niemieckiego ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera. Jednym z głównych tematów jego rozmów z szefem dyplomacji Rosji ma być właśnie sytuacja na Ukrainie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej