RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Indie: gaz pieprzowy i „demolka” w parlamencie

(fot. Wikipedia)
(fot. Wikipedia)

Pieprzem po oczach. Poseł izby niższej indyjskiego parlamentu, który sprzeciwia się propozycji utworzenia nowego stanu na południu kraju ostro potraktował kilku polityków. Jego koledzy zniszczyli komputer i mikrofon.

Członkowie Izby Ludowej przygotowywali się do głosowania w sprawie podziału stanu Andhra Pradeś i utworzenia nowego regionu o nazwie Telangana, gdy deputowany z rządzącego Indyjskiego Kongresu Narodowego spryskał sprayem pieprzowym kilku deputowanych – podała telewizja NDTV.

Następnie Rajagopal, który sprzeciwia się utworzeniu 29. stanu Indii, choć zgadza się na to jego własna partia, zaczął kłócić się z posłami. Inni członkowie izby niższej, którzy popierają Rajagopala, zniszczyli komputer i mikrofon, by uniemożliwić kontynuowanie obrad.

Służby sanitarne parlamentu udzieliły pomocy kilku posłom. Czterej zostali przewiezieni do szpitala z powodu efektów gazu pieprzowego. Minister urbanizacji i ds. parlamentu Kamal Nath ocenił, że incydent był „wielkim krokiem wstecz w indyjskiej demokracji”.

Niektórzy parlamentarzyści domagali się natychmiastowego zawieszenia Rajagopala, a nawet jego aresztowania – poinformował portal Firstpost.

Rządzący obiecali utworzyć na południu kraju nowy, 29. stan Indii. Decyzja wywołała protesty przeciwników, którzy ostrzegali, że na nowej Telanganie się nie skończy, a o własne stany upomną się inne ludy, widząc w tym szansę na poprawę losu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej