RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Chcemy przyspieszyć ruch bezwizowy z USA”

– Rozważamy wszystkie aspekty tej sprawy i podejmiemy decyzje, które przyspieszą uzyskanie ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi – zapowiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w programie „Polityka przy kawie” w TVP1.

Unia Europejska straszy wprowadzeniem wiz dla Amerykanów. Jeśli w ciągu 3 miesięcy Stany Zjednoczone nie zmienią przepisów, to na wniosek Polski, Bułgarii, Rumunii, Cypru i Chorwacji Unia będzie mogła wprowadzić wizy dla amerykańskich dyplomatów. Bruksela wstawia się w ten sposób za pięcioma krajami, których obywatele nie mogą swobodnie wjeżdżać do Ameryki.

Sikorski zapowiedział w TVP1 podjęcie działań w tej sprawie i przyznał jednocześnie, że zniechęcają nas kwestie organizacyjne.

Dzisiaj wprowadzenie wiz dla Amerykanów byłoby bardzo trudne organizacyjne, a też nie koniecznie korzystne dla nas – powiedział Sikorski i zwrócił uwagę na fakt, że z ruchu bezwizowego korzystają dziś turyści, Amerykanie polskiego pochodzenia czy inwestorzy.

Radosław Sikorski przyznał, że nadal stoi na stanowisku, że powinno powstać komisja śledcza ws. Antoniego Macierewicza. Jego zdaniem to, co działo się przy okazji likwidacji WSI nie powinno przejść bez echa.

Widziałem to, że niszczyło się nie tylko to, co złe w WSI, ale też kariery ludzi, którzy wstępowali do służby stworzonej w demokratycznej Polsce. Niszczono ciekawe operacje wywiadowcze. Tworzenie nowych służb też było bardzo chaotyczne w kluczowym dla Wojska Polskiego momencie – powiedział minister spraw zagranicznych w TVP1.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej