RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Belgia dopuści eutanazję chorych dzieci?

Eutanazja będzie możliwa dla nieuleczalnie chorych dzieci, które odczuwają nieznośny ból fizyczny i są w ostatnim stadium chorob
Eutanazja będzie możliwa dla nieuleczalnie chorych dzieci, które odczuwają nieznośny ból fizyczny i są w ostatnim stadium chorob

Decyzja w sprawie zgody na eutanazję chorych dzieci ma dziś zapaść w belgijskim parlamencie. Głosowana będzie kontrowersyjna ustawa, przygotowana przez socjalistów. Projekt dopuszcza eutanazję dzieci uznanych przez lekarzy za nieuleczalnie chore, a ich cierpienie za niemożliwe do uśmierzenia.

Belgijscy parlamentarzyści chcą nowelizacji przepisów z 2002 roku, kiedy to w Belgii zalegalizowano wspomaganą śmierć osób pełnoletnich.

Projekt obecnej ustawy dopuszcza eutanazję dzieci, uznanych przez lekarzy za nieuleczalnie chore, a ich cierpienie za niemożliwe do uśmierzenia. – Sprawa, którą się zajmujemy, jest wyjątkowo bolesna, trudna, nie pozostawia nikogo obojętnym – mówiła podczas wczorajszej debaty w parlamencie jedna z belgijskich posłanek.

Przeciwnicy eutanazji do ostatniej chwili próbowali odwieść zwolenników od decydowania o śmierci chorych dzieci. Apel wystosowało między innymi 39 pediatrów i naukowców. – Nie widzę powodu, by tak pospieszenie zajmować się tym tematem. To jak zdrada chorych dzieci, które nie są zdolne do wyrażenia świadomej zgody na eutanazję – argumentował profesor Stefaan Van Gool z Uniwersytetu w Leuven.

Do wspólnej modlitwy i obrony życia najmłodszych wzywał prymas Belgii, apelując do sumień posłów. Z podobnym apelem zwracał się też wielki rabin Brukseli. Przeciwko eutanazji zaprotestowali również przedstawiciele społeczności prawosławnej, protestanckiej i muzułmańskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej