RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pakistan: wybuch pod policyjnym autobusem

Na razie żadne z pakistańskich ugrupowań nie przyznało się do podłożenia bomby (fot. PAP/EPA/ALI AFZAL)
Na razie żadne z pakistańskich ugrupowań nie przyznało się do podłożenia bomby (fot. PAP/EPA/ALI AFZAL)

Dziewięciu policjantów zginęło, a 20 zostało rannych w czwartek rano w zamachu bombowym w pobliżu policyjnego centrum szkoleniowego w Karaczi, największym mieście Pakistanu – podały pakistańskie media.

Bombę zdetonowano pod autobusem wiozącym 35 funkcjonariuszy. Według władz eksplozja była tak silna, że można było ją odczuć kilka kilometrów dalej. Całkowicie zniszczony został jeden pojazd policyjny, a autobus uległ poważnym uszkodzeniom. Służby medyczne poinformowały, że wielu rannych przewieziono do szpitali w stanie krytycznym.

Wojsko i służby odcięły kordonem miejsce zdarzenia. Trwa śledztwo w sprawie ataku. Na razie nie wiadomo czy bombę zdetonował zamachowiec samobójca, czy została odpalona zdalnie.

Żadne z pakistańskich ugrupowań nie przyznało się do podłożenia bomby.

W ostatnich dniach nasiliła się fala przemocy w Pakistanie. W środę na obrzeżach Peszawaru nieznani sprawcy zabili dziewięciu członków antytalibskiej milicji. We wtorek nieznani sprawcy wrzucili granaty do kina w Peszawarze podczas wyświetlania filmu pornograficznego; zginęło co najmniej 13 osób. Był to drugi atak na kino w tym mieście w ostatnim czasie.

Do ataków doszło w czasie, gdy prowadzone są rozmowy między talibami z ugrupowania Tahreek-e-Pakistan (TTP) a rządem w Islamabadzie. Obie strony zobowiązały się do powstrzymywania się od aktów wrogości na czas negocjacji.

Ugrupowanie TTP w 2007 roku wypowiedziało wojnę wspieranemu przez USA rządowi i jest uważane wraz z sojusznikami za głównego sprawcę zamachów, w których w ciągu sześciu lat w Pakistanie zginęło ponad 6 tys. ludzi. Talibowie żądają utworzenia w Pakistanie państwa opartego na prawie islamskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej