RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Witecki stracił posadę szefa GDDKiA

Będzie zmiana na stanowisku szefa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (fot. arch. PAP/Leszek Szymański   )
Będzie zmiana na stanowisku szefa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (fot. arch. PAP/Leszek Szymański )

Premier Donald Tusk odwołał Lecha Witeckiego z funkcji pełniącego obowiązki dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – dowiedziała się TVP Info. Powód odwołania to „liczne opóźnienia w harmonogramach prac i zła atmosfera współpracy z wykonawcami i całą branżą budowlaną”.

O odwołanie Witeckiego wnioskowała do premiera wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. Decyzja jest wynikiem oceny całości działań podejmowanych przez dotychczasowe kierownictwo GDDKiA – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju na stronie internetowej.

W ostateczną fazę realizacji wchodzi wiele inwestycji drogowych finansowanych z kończącej się perspektywy finansowej. Równocześnie GDDKiA przygotowuje nową pulę inwestycji drogowych finansowanych z nowego budżetu UE na lata 2014-2020.

„To kluczowy moment w jednym z najważniejszych obszarów działań mojego resortu. Myślę, że GDDKiA potrzebuje świeżych sił. Obecne kierownictwo pracuje nad tym wielkim projektem inwestycyjnym od 6 lat. Wiele rzeczy się udało i na pewno wszyscy odczuwają skok jakościowy, który dokonał się w tym czasie. Niestety nie udało się ustrzec błędów. Najbardziej dotkliwe to liczne opóźnienia w harmonogramach prac i zła atmosfera współpracy z wykonawcami i całą branżą budowlaną” – powiedziała, cytowana w komunikacie, wicepremier i szefowa MiR Elżbieta Bieńkowska.

Lech Witecki został powołany do pełnienia obowiązków dyrektora GDDKiA w maju 2008 roku.

O jego odwołanie wnioskowała pani wicepremier Bieńkowska, ponieważ ta współpraca nie układała się najlepiej. A najtrudniejsze w tej współpracy było to, że pan Witecki miał nie najlepsze (...) i trudne kontakty z branżą budowlaną. W sytuacji, kiedy przed nami stoją bardzo duże wyzwania, to ta współpraca powinna układać się dobrze - tłumaczyła rzeczniczka prasowa rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zaznaczyła, że w najbliższym czasie zostanie rozpisany konkurs na stanowisko szefa GDDKiA.

Lecha Witeckiego na stanowisku zastąpi prawdopodobnie Ewa Tomala-Borucka, dotychczasowa szefowa oddziału w Katowicach – spekulował wcześniej „Puls Biznesu”. Ma być odpowiedzialna między innymi za wart około 100 mld zł program budowy dróg ekspresowych i obwodnic.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest centralnym organem administracji rządowej. Zarządza drogami krajowymi oraz realizuje budżet państwa w tym zakresie. GDDKiA m.in. gromadzi dane i sporządza informacje o sieci dróg publicznych, sprawuje nadzór nad przygotowaniem infrastruktury drogowej na potrzeby obrony państwa. Ponadto GDDKiA zarządza ruchem na drogach krajowych, przygotowuje i koordynuje budowę i eksploatację płatnych autostrad.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma centralę w Warszawie oraz 16 oddziałów wojewódzkich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej