RAPORT

Pogarda

Lotnisko w Gdyni musi zwrócić 100 mln

(fot. www.airport.gdynia.pl)
(fot. www.airport.gdynia.pl)

Najnowsze

Popularne

Prawie 100 milionów złotych do zwrotu! Pomoc publiczna dla lotniska w Gdyni-Kosakowie jest niedozwolona – orzekła Komisja Europejska. Bruksela uznała, że finansowe wsparcie od miasta Gdynia i gminy Kosakowo na przekształcenie lotniska z wojskowego w cywilne zostało przyznane niezgodnie z unijnymi zasadami.

Komisja Europejska stwierdziła, że środki publiczne przekazane przez gminy Gdynia i Kosakowo na rzecz portu lotniczego Gdynia-Kosakowo przyznają beneficjentowi nienależną przewagę konkurencyjną, w szczególności nad lotniskiem w Gdańsku, co stanowi naruszenie unijnych zasad pomocy państwa.

Komisja dodała, że zasady te nie pozwalają krajom UE na przyznawanie pomocy na „powielanie” infrastruktury portów lotniczych, jeśli popyt na nią jest niewystarczający.

Według KE „aby przywrócić sytuację, która panowała na rynku przed udzieleniem pomocy, port lotniczy Gdynia-Kosakowo ma zwrócić nienależnie wypłacone środki w kwocie 21,8 mln euro (91,7 mln złotych). Ułatwi to złagodzenie zakłóceń konkurencji spowodowanych przez pomoc państwa.”

We wrześniu 2012 r. Polska powiadomiła KE o dokapitalizowaniu przez lokalne władze Gdyni i Kosakowa firmy odpowiedzialnej za budowę i obsługę portu lotniczego Gdynia-Kosakowo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej