RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Platynowa Telekamera dla Andrzeja Turskiego

Andrzej Turski został uhonorowany pośmiertnie Platynową Telekamerą za całokształt swojej pracy. Otrzymał też Telekamerę 2014 w kategorii Prezenter informacji. Nagrodę odebrała jego córka Urszula Chincz. Dziennikarz Telewizji Polskiej zmarł 31 grudnia ub.r.

Platynowa Telekamera, którą wcześniej był uhonorowany m.in. Czesław Niemen, to wyróżnienie szczególne, bowiem otrzymać je można mając już trzy Telekamery oraz Super Telekamerę.

Zmarły w zeszłym roku Turski, w 1987 r. przeszedł z Polskiego Radia do TVP, gdzie pracował na stanowisku dyrektora i redaktora naczelnego TVP1. Prowadził m.in. programy: „7 dni świat” i „Panoramę”; był też jednym z autorów „Teleexpressu”. Turski wchodził w skład kapituły Nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Złota Telekamera – nagroda specjalna, powędrowała do Krzysztofa Ziemca, prowadzącego Wiadomości w TVP1 i Magazynu Ekspresu Reporterów TVP.

W kategorii komentator sportowy zwyciężył Przemysław Babiarz z rekordową ilością głosów – 56 proc. – Jutro wyruszam do Soczi, ta nagroda będzie miłym nadbagażem – powiedział dziennikarz TVP. – Ale chętnie zamieniłbym ją na zdrową stopę Justyny Kowalczyk – dodał.

Osobowością telewizyjną został Tadeusz Sznuk, dziennikarz radiowy i telewizyjny, który od 1994 roku prowadzi teleturniej „Jeden z dziesięciu” na antenie TVP2.

W kategorii serial statuetkę odebrali twórcy „Czasu honoru” – serialu emitowanego od 7 września 2008 roku w TVP2.

Statuetka w kategorii aktorka powędrowała do Kamilli Baar, znanej z serialu „Na dobre i na złe”, czy filmu Juliusza Machulskiego „Vinci”. – Jestem bardzo zaskoczona – spełniliście moje marzenia – dziękowała fanom aktorka.

Najlepszym aktorem uznano Marka Bukowskiego zeszłorocznego zdobywcy Telekamery. – Nie ukrywam, że jestem w szoku, druga nagroda z rzędu, tego się nie spodziewałem – powiedział aktor znany z serialu „Na dobre i na złe”.

Programem, który dostarczał widzom najwięcej rozrywki okazał się „The Voice of Poland” emitowany w TVP2.

Telekamery „Tele Tygodnia” to jeden z najstarszych plebiscytów, w którym widzowie głosują na swoje ulubione gwiazdy oraz programy telewizyjne. W tym roku odbyła się 17. edycja tego plebiscytu.

W wybranych latach przyznawano też nagrody specjalne: Złote Spinki dla mężczyzn (laureaci Witold Pyrkosz, Jerzy Hoffman, Jerzy Gruza, Leon Niemczyk) czy Brylantowe Kolie dla kobiet (jedyną laureatką jest Hanna Bielicka).

Przez 11 lat (od 1998 do 2009 roku) prawdziwego blasku gali dodawała obecność zagranicznych gwiazd. Dzięki Telekamerom Polskę odwiedzili m.in. Sophia Loren, Catherine Deneuve, Roger Moore, G‚rard Depardieu, Andie MacDowell.

źródło:
Zobacz więcej