RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Onkologia: lepsze wyniki, mniejsze wydatki

– Jeśli chory jest leczony w ośrodku referencyjnym, ma o 20 procent większą szansę na wyleczenie – mówi prof. Piotr Rutkowski. A prof. Maciej Krzakowski dodaje, że referencyjność to możliwość udzielania świadczeń we wszystkich zakresach. Obydwaj poruszą temat referencyjności ośrodków onkologicznych na konferencji z okazji Światowego Dnia Raka.

W tej chwili jest to czysta teoria. W założeniu ośrodki wojewódzkie, onkologiczne oraz centrum onkologii, jako trzy oddziały, spełniają funkcje ośrodków referencyjnych w rozumieniu takim, że mają sprawować funkcję konsultacyjną, edukacyjną i mają pełnić funkcje diagnostyczno-lecznicze. Jest to tylko na papierze. W praktyce nie ma formalnego usankcjonowania tych poziomów referencyjności, nie ma określonych korzyści i obowiązków, które się powinno nałożyć na ośrodki pełniące wyższy poziom referencyjności – wyjaśnia prof. Krzakowski.

Rok temu powstał ranking ośrodków, które spełniają wymagania. – Ułożyliśmy pewien ranking ośrodków, wśród których większość ośrodków wojewódzkich znalazło się na tym najwyższym poziomie i to one powinny stanowić trzon systemu referencyjnego – mówi prof. Krzakowski.

I dodaje, że referencyjność to stan posiadania, czyli wyposażenie, warunki lokalowe, ludzie. – To również oferta, z jaką wychodzimy w stosunku do społeczeństwa, czy jesteśmy w stanie diagnozować kompleksowo chorych z użyciem wszystkich metod. Taki ośródek powinien posiadać możliwość udzielania świadczeń we wszystkich zakresach, m.in. hospitalizacji jednodniowej – zauważa prof. Krzakowski.

A prof. Rutkowski dodaje, że 40 proc. chorych na nowotwory to pacjenci po nieprawidłowym leczeniu wstępnym, bez ustalenia wielosystemowego planu leczenia. – Coraz więcej nowotworów częstych, jak np. rak piersi, czy jelita grubego wymaga również działań wielospecjalistycznych od samego początku. Jeśli chory leczony jest w ośrodku referencyjnym, ma 20 proc. większą szansę na wyleczenie. Jeśli od początku jest prowadzony w takim ośrodku to jest to tańsze. Organizacja ośrodków referencyjnych to lepsze wyniki, ale i ograniczenie wydatków – mówi prof. Rutkowski.

Zobacz więcej