RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Znaleziono relikwię Jana Pawła II

Policja nadal poszukuje fragmentu sutanny z kroplą krwi Jana Pawła II (fot. PAP/EPA/CLAUDIO LATTANZIO)
Policja nadal poszukuje fragmentu sutanny z kroplą krwi Jana Pawła II (fot. PAP/EPA/CLAUDIO LATTANZIO)

Nieco ponad 18 lat mają trzej Włosi z regionu Abruzja, którzy ukradli relikwiarz z krwią Jana Pawła II z górskiego kościoła w masywie Gran Sasso. Policja, która poszukiwała relikwii od poniedziałku, znalazła ją w garażu jednego z trzech 18-letnich złodziei.

Wyrzuciliśmy ją – te słowa z przesłuchania sprawców kradzieży powtarzają media we Włoszech, gdzie opinia publiczna była poruszona informacją o zniknięciu czczonej przez wiernych relikwii, podarowanej przez kardynała Stanisława Dziwisza. To fragment sutanny Jana Pawła II z jego krwią z zamachu na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku.

W czwartek tuż koło słynnej bazyliki Collemaggio w mieście L'Aquila, w pobliżu ośrodka dla narkomanów, odnaleziono metalowy fragment relikwiarza oraz krzyż, skradzione w nocy z 25 na 26 stycznia ze średniowiecznego kościółka w osadzie San Pietro della Ienca.

Policja, która poszukiwała relikwii od poniedziałku, znalazła ją w garażu jednego z trzech 18-letnich złodziei, którzy przyznali się do kradzieży.

Zatrzymani w czwartek sprawcy kradzieży, mieszkańcy L'Aquili i okolic zeznali, że zamierzali sprzedać relikwiarz. Nie rozumiejąc natomiast pozamaterialnej wartości relikwii, znajdujący się w środku kawałek białej tkaniny z krwią polskiego papieża wyrzucili po stłuczeniu szkła. Chcieli zachować jedynie metalową część przedmiotu sakralnego.

Jak poinformowała policja, cała trójka ma problemy z narkotykami – dwóch z nich już wcześniej dopuściło się innych kradzieży.

Także teraz otrzymali taki zarzut i zostali zwolnieni, gdyż prokurator nie dopatrzył się przesłanek przemawiających za ich aresztowaniem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej