Rozpoczął się wielki festiwal Chopina

Msza święta w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, koncelebrowana przez prymasa Polski, abp. Henryka Muszyńskiego zainaugurowała obchody Roku Chopinowskiego. Od 22 lutego w całym kraju, podczas koncertów rocznicowych rozbrzmiewać będzie muzyka w hołdzie Fryderykowi Chopinowi. Uroczystości rozpoczną się w dniu urodzin kompozytora, zapisanym w metryce jego chrztu. Seria imprez muzycznych i kulturalnych zakończy się 1 marca – tę datę sam Chopin podawał jako dzień swych narodzin.

Prawdziwy artysta jest najbliższy świętemu - bo jeśli święty jest kimś, kto potrafi podarować światu Boga, to artysta daje nam najpiękniejszą z rzeczy stworzonych na ziemi, to jest duszę ludzką – mówił podczas homilii prymas Polski.

Abp Henryk Muszyński podkreślił, że Fryderyk Chopin to geniusz i fenomen, gdyż porywa ludzi na całym świecie i przemawia do serc pod każdą szerokością geograficzną.

Po mszy, w bazylice Świętego Krzyża, gdzie złożone jest serce kompozytora, odbył się koncert galowy w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Wojciecha Rodka, z udziałem laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina z 1985 r. – Marca Laforeta.

Stolica celebruje urodziny kompozytora

W poniedziałek do obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina włączy się miasto stołeczne Warszawa.

„Najdłuższe Urodziny” - czyli maraton muzyki Chopina rozpocznie się 22 lutego i potrwa do 1 marca. Przez cały tydzień, 24 godziny na dobę, w salach Wspólnoty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu 64, będzie można bez żadnych opłat, posłuchać muzyki polskiego kompozytora.

Udział w imprezie potwierdzili Janusz Olejniczak, Kazimierz Gierżod, Zespół Polski Marii Pomianowskiej, Lena Ledoff oraz Andrzej Jagodziński z zespołem.

Podczas koncertu zaprezentują się także amatorzy, którzy potrafią grać lub śpiewać Chopina – a wśród nich: dyplomaci, lekarze, krytycy muzyczni i aktorzy. Własne interpretacje utworów chopinowskich zaprezentują również absolwenci, studenci i uczniowie szkół muzycznych z całej Polski i artyści z zagranicy m.in. z Japonii i Finlandii.

Koncertowi towarzyszyć będą dwie wystawy – plakatów chopinowskich z kolekcji Piotra Dąbrowskiego i fotografii Tomasza Kwiatkowskiego „Chopin. Opowiadania”.

Punktem kulminacyjnym uroczystości urodzinowych Fryderyka Chopina, będzie uroczysty koncert galowy w Teatrze Wielkim, z udziałem słynnego pianisty Garricka Ohlssona. Wydarzenie będzie miało miejsce 1 marca, czyli wtedy, kiedy to według samego kompozytora przyszedł on na świat.

Podczas koncertu zagrają także dwaj inni triumfatorzy warszawskiego konkursu: Dang Thai Son przy historycznym fortepianie z czasów Chopina oraz chiński wirtuoz 28-letni Yundi Li. Soliści wystąpią przy akompaniamencie orkiestry Fransa Brueggena oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.

Na 1 marca zaplanowano również recital Garricka Ohlssona w Żelazowej Woli – rodzinnej miejscowości Chopina. Ten koncert, zagrany na instrumencie historycznym - będzie transmitowany na antenie rozgłośni zrzeszonych w Europejskiej Unii Radiowej i przekazany do retransmisji wszystkim radiostacjom świata.

W tym samym czasie na Zamku Królewskim odbędzie się również recital jednego z najbardziej cenionych muzyków europejskich Norwega Leifa Ove Andsnesa.

W 11 koncertach zaplanowanych przez Filharmonię Narodową wystąpią m. in. takie gwiazdy światowej pianistyki jak Daniel Barenboim, Evgeny Kissin, Murray Perahia czy Ivo Pogorelić. Usłyszeć będzie można także polskich artystów zaliczanych do grona międzynarodowej pianistycznej elity: Piotra Anderszewskiego, Janusza Olejniczaka i zwycięzcę ostatniego Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina - Rafała Blechacza.

Koncerty z Filharmonii Narodowej w Warszawie będzie transmitował lub retransmitował Program 2 Polskiego Radia.

1 marca to także data oficjalnego otwarcia Muzeum Fryderyka Chopina w Pałacu Ostrogskich w Warszawie.

Również świat filmu nie pozostał obojętny na obchody urodzin wybitnego kompozytora. Od 23 do 25 lutego, w stołecznym kinie Iluzjon, odbędzie się przegląd filmowych biografii Fryderyka Chopina.

Miasto stołeczne Warszawa aktywnie włączy sie w obchody rocznicowe 22 lutego
Warszawa aktywnie włączy się w obchody rocznicowe 22 lutego - w dzień domniemanych urodzin Chopina (przyjmuje się też datę 1 marca) (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Cała Polska nuci Chopina

Najbliższe dni w całej Polsce będą kumulacją wydarzeń poświęconych Fryderykowi Chopinowi.

Filharmonia Bałtycka w Gdańsku rozpoczęła świętowanie 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Do trzeciego marca codziennie będzie rozbrzmiewać tam muzyka najsłynniejszego polskiego kompozytora.

Zaplanowano dwa koncerty symfoniczne 22 i 28 lutego. Pierwszy wieczór uświetnią swoja obecnością Nelson Goerner i Dang Thai Son –laureaci konkursu chopinowskiego, którzy zagrają na zabytkowym fortepianie Erard z 1849 r.

Do 3 marca odbędzie się 6 koncertów słynnych pianistów. Będą to Kevin Kender, Gieorgij Wojłocznikow, Andriej Szypko, Alberto Nose, Garrick Ohlsson.

Ponadto zaplanowano koncerty edukacyjne dla dzieci i wystawę obrazów Jerzego Dudy - Gracza inspirowaną twórczością Chopina.

W Poznaniu ruszył natomiast festiwal „Chopin nasz współczesny 2010. W 200. rocznicę urodzin”.

Festiwal, którego organizatorem jest Filharmonia Poznańska ma być kulminacją obchodów Roku Chopina w tym mieście. Przegląd potrwa od 21 lutego do 1 marca.

W założeniu organizatorów każdy wieczór festiwalu ma być odmienny i inaczej przedstawić dzieła Chopina.

Katowice w obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora włączyły się koncertem pod batutą Jerzego Maksymiuka wykonanym przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Wykonane zostały cztery dzieła na fortepian i orkiestrę Fryderyka Chopina.

Wraz z NOSPR wystąpili wybitni polscy pianiści, laureaci minionych edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie: Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Krzysztof Jabłoński i Wojciech Świtała.

W Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wystapi Dang Thai Son - zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 1980 r.
W Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wystąpi Dang Thai Son - zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 1980 r. (fot. arch. PAP/Andrzej Rybczyński)

źródło:
Zobacz więcej