Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

„Ukraina to także nasz dramat”

Kornel Morawiecki (fot. TVP)

– Z naszej strony powinna mieć miejsce spokojna próba pokazania władzy i ukraińskiemu społeczeństwu lepszej wizji. Mam żal, że 25 lat temu nie uchroniliśmy Ukrainy przed losem, jaki teraz przypadł jej w udziale. To jest też nasz dramat – powiedział w TVP Info Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL.

Drugi z gości „Panoramy dnia” – Janusz Onyszkiewicz, także działacz opozycji demokratycznej PRL, nie do końca się zgodził. – Polska nie może otworzyć swoich granic, bo są to także granice Unii Europejskiej. Myślę, że Polska zrobiła strasznie dużo dla Ukrainy. To co Polska robi dla Ukrainy, nie buduje nienawiści dla Polski, a wręcz przeciwnie, buduje uznanie, szacunek i wdzięczność – mówił w TVP Info.

Onyszkiewicz przyznał, kto może skorzystać na dramatycznej sytuacji na Ukrainie. – Najbardziej skorzysta plan Putina. Można podejrzewać – choć są to daleko idące przypuszczenia – że wydarzenia na Ukrainie są prowokowane przez służby rosyjskie. Rosja oczywiście nie ma możliwości zatrzymania ewentualnych zmian na Ukrainie, ale ma możliwość ukarania Ukrainy – powiedział.

– Prawdę mówiąc, jeśli tak by się stało, to tym samym doprowadziłaby do śmieszności swoje apele, które cały czas są ponawiane, żeby się nie mieszać w wewnętrzne sprawy Ukrainy. Otóż Rosja nic innego nie robi, niż się w te sprawy miesza – dodał.

Morawiecki zwrócił uwagę na wielki dramat narodu ukraińskiego. – Ludzie na Ukrainie poczuli się zagubieni. Przez ponad 20 lat transformacji nic im nie zaoferowano. Teraz im się żyje gorzej niż za komuny. Pomarańczowa Rewolucja, którą wspieraliśmy okazała się fikcją. Teraz odebrano im nadzieje na dołączenie do Europy – wyliczał w TVP Info.

źródło:
Zobacz więcej