RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lebiediew wyjdzie na wolność

Płaton Lebiediew (fot. Wikipedia/http://khodorkovsky.ru/pages/licenses)

Prezydium Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej w czwartek złagodziło wyrok Płatonowowi Lebiediewowi, byłemu partnerowi biznesowemu Michaiła Chodorkowskiego, i nakazało zwolnienie go z kolonii karnej. Podtrzymano też orzeczony przez sąd niższej instancji nakaz, by Chodorkowski i Lebiediew zwrócili państwu podatki, czyli ok. 500 mln USD.

Prezydium w trybie nadzorczym rozpatruje wyroki wydane w obu procesach Chodorkowskiego i Lebiediewa. O obniżenie kary obu biznesmenom wystąpiła Prokuratura Generalna. Jej zdaniem po zmianach w kodeksie karnym w 2012 roku możliwa jest zmiana kwalifikacji jednego z czynów zarzucanych Chodorkowskiemu i Lebiediewowi.

Oczekuje się, że Lebiediew wyjdzie na wolność jeszcze w czwartek lub najpóźniej w piątek. Nie uczestniczy on w postępowaniu przed Sądem Najwyższym. Chodorkowski jest już na wolności od 20 grudnia - został ułaskawiony przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

SN: podatki się nie przedawniają

Prezydium Sądu Najwyższego FR podtrzymało orzeczony przez sąd niższej instancji w stosunku do Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa nakaz zwrócenia państwu sumy podatków niezapłaconych przez koncern Jukos. Chodzi o 17 mld rubli, czyli ok. 500 mln USD.

Prezydium w trybie nadzorczym rozpatruje w czwartek wyroki wydane w obu procesach dwóch biznesmenów.

Nieuchylania orzeczenia dotyczącego niezapłaconych podatków zażądała rosyjska Prokuratura Generalna. Chodorkowski, który po wyjściu na wolność w grudniu 2013 roku wyjechał do Niemiec, uzależniał swój ewentualny powrót do Rosji od wycofania tego roszczenia.

57-letni Lebiediew, były członek zarządu koncernu naftowego Jukos i prezes banku Menatep, odbywa karę 10 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności w kolonii karnej w Wielsku w obwodzie archangielskim, na północy Rosji. Na wolność miał wyjść 2 maja.

źródło:

Zobacz więcej